REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

AkzoNobel i PPG – to nie koniec rozmów?

Niedawno świat obiegła wieść, że PPG złożył ofertę przejęcia AkzoNobel, która została odrzucona. Zarząd holenderskiego koncernu uznał, że zaproponowane 21 mld € to zbyt mało. Czy jednak będzie się upierał przy odmowie? Damir Gagro z „European Coatings Journal” sugeruje, że być może to jeszcze nie koniec rozmów.

AkzoNobel PPG

Fot. Governo do Estado de São Paulo / Wikimedia Commons

O odrzuceniu oferty pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Decyzja pozostawia jednak pole do spekulacji. AkzoNobel w swoim komunikacie oświadczył, że propozycja PPG „wyraźnie nie odpowiada wartości koncernu AkzoNobel”. Ale co, gdyby amerykański koncern podniósł stawkę? Na ten temat komentarza nie było.

Czy będzie kolejna oferta? PPG w swoim oświadczeniu pisze, że „we współpracy z doradcami finansowymi i prawnymi zarząd poświęcił wiele czasu i środków na analizę potencjalnego połączenia PPG i AkzoNobel i jest pewien, że jest w stanie zrealizować transakcję, spełniając wszelkie wymogi formalne”. Wygląda więc na to, że amerykański koncern nie zamierza tak łatwo się poddać.

AkzoNobel PPG

Fot. amsfrank / Foter.com / CC BY-SA

Co taka transakcja znaczyłaby dla branży?

Obecnie 10 największych producentów farb na świecie kontroluje 60% udziałów na rynku. Pozostałe 40% rozłożone jest między kolejne 7500 firm.

AkzoNobel i PPG to ścisła czołówka – AkzoNobel osiągnął w ubiegłym roku sprzedaż na poziomie 10,9 mld $, natomiast PPG – 14,2 mld $. Obydwa koncerny stracą jednak pozycję lidera, gdy zostanie zamknięta transakcja przejęcia Valspar przez Sherwin-Williams. Stąd też dążenie PPG do połączenia się z drugim największym producentem z listy.

Jeżeli AkzoNobel po negocjacjach jednak się zgodzi, rynek zostanie do reszty zdominowany przez wielkie koncerny. Oznacza to mniejszą konkurencję a tym samym ryzyko, że branża stanie się ospała, bo widmo silnego konkurenta depczącego nam po piętach najbardziej pobudza do rozwoju. To właśnie konkurencyjność rynku sprawiła, że w ostatnich latach przemysł osiągnął tyle sukcesów i opracował tyle innowacji. Z zainteresowaniem więc śledzić będziemy rozwój wydarzeń.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA