REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Akrylowe i epoksydowe farby ogniochronne

Specjalistyczne farby ogniochronne to dziś w budownictwie standard. Nie ma jednak wśród nich produktów, które sprawdzałyby się w każdych warunkach. Cienka warstwa wodorozcieńczalnej akrylowej farby ogniochronnej może nie podołać potężnemu pożarowi na platformie wiertniczej, a z kolei budynek użytku publicznego jak biurowiec czy szkoła nie potrzebuje kosztownych, grubowarstwowych powłok epoksydowych. Poniżej prezentujemy różnice między ogniochronnymi farbami cienko- i grubowarstwowymi oraz związane z tym ich zastosowania.

Fot. arinas74 (rgbstock.com)

Powłoki cienkowarstwowe

Farby ogniochronne stosowane w formie cienkich warstw to na ogół produkty akrylowe – rozpuszczalnikowe lub wodorozcieńczalne. Ich DFT (ang. dry film thickness czyli grubość powłoki suchej) może wynosić od 0,25 mm do ponad 1 mm. Generalnie im dłuższy jest wymagany czas zabezpieczenia i większa masywność elementu, tym powłoka ogniochronna będzie grubsza. Odwrotnie na grubość warstwy farby ogniochronnej wpływa temperatura krytyczna stali, wyższy parametr pozwala nam zastosować cieńszą warstwę.

Podczas pożaru, w wysokich temperaturach, grubość warstwy może jednak zwiększyć się nawet 50-krotnie, co cechuje farby ogniochronne. Oznacza to, że powłoka o standardowej grubości 2 mm pod wpływem ciepła rozszerzyć się może aż do 10 cm! Schemat działania farby ogniochronnej ilustruje poniższy film, jak pęcznieje farba w rzeczywistości pokazywaliśmy w materiale Jak działa farba ogniochronna.

Akrylowe farby ogniochronne to tańszy i częściej stosowany wariant zabezpieczeń ogniochronnych. Są proste w aplikacji (nanosi się je standardowo, z wykorzystaniem technik stosowanych dla tradycyjnych farb) i dobrze się prezentują, dlatego można je wykorzystać również tam, gdzie estetyka jest ważna. Jeśli tylko nie mamy do czynienia z groźnymi pożarami węglowodorowymi, w starciu z którymi cienkie powłoki są raczej bez szans, możemy je więc z powodzeniem zastosować.

Dwa warianty tego rodzaju powłok – wodorozcieńczalny i rozpuszczalnikowy na bazie akrylowej – pozwalają dostosować się ściśle do sytuacji. Opcja wodorozcieńczalna jest oczywiście bardziej przyjazna środowisku i gwarantuje, że emisja LZO podczas malowania będzie niższa. W przypadku jednak, gdy chroniony obiekt pozostawać będzie w środowisku zagrożonym korozją, lepszym wyborem jest bardziej odporna farba ogniochronna rozpuszczalnikowa. Obydwa warianty natomiast pozwalają uzyskać gładką powłokę o wysokich walorach dekoracyjnych.

Cienkie powłoki ogniochronne można aplikować zarówno na placu budowy (on-site), jak i w wytwórni (off-site), przy czym ta druga opcja nie jest zalecana, jeśli chcemy osiągnąć doskonałe efekty wykończenia. Może się bowiem okazać, że w czasie transportu pomiędzy wytwórnią a placem budowy elementy konstrukcji zostaną uszkodzone i będą wymagały poprawek na placu budowy.

Powłoki grubowarstwowe

Grube warstwy farb ogniochronnych to wariant stosowany w wyjątkowo trudnych warunkach. Tego typu systemy oparte są zwykle na farbach na bazie żywic epoksydowych (farby ogniochronne epoksydowe). Najkrócej odporne na ogień powłoki tego typu (R30) osiągają grubość w granicach 2 – 4 mm, natomiast te oferujące najdłuższą ochronę (R120) to warstwy o grubości osiągającej nawet 20 mm. W czasie pożaru rozszerzają się one w dużo mniejszym stopniu niż farby ogniochronne akrylowe, zwykle około 5-krotnie.

Ten typ farb ogniochronnych stosowany jest do ochrony obiektów szczególnie narażonych na groźne pożary węglowodorowe – platform wiertniczych i rafinerii. Oferuje bowiem doskonałą ochronę przed ogniem, niekiedy nawet na dłużej niż 120 minut, a prócz tego dodatkową odporność antykorozyjną. Powłoki grubowarstwowe są bardzo trwałe i poradzą sobie zarówno z agresywnym środowiskiem chemicznym, jak i dużymi naprężeniami.

Nie jest jednak tak, że grube warstwy to opcja wyłącznie dla obszarów zagrożonych pożarami węglowodorowymi. Zdarza się, że w zwykłej fabryce lub budynku użyteczności publicznej zależy nam na ochronie przeciwogniowej w postaci farby, ale warunki są jednak zbyt trudne, lub wymagany czas zabezpieczenia jest zbyt długi by poradziły sobie w nich cienkowarstwowe farby ogniochronne akrylowe. W takich przypadkach też stosuje się epoksydowe farby ogniochronne.

Dzięki różnorodności rodzajów i zastosowań farby ogniochronne stają się dziś coraz powszechniejszym rozwiązaniem.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 8
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA