REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

85. urodziny LOTu z farbami PPG

Polskie Linie Lotnicze LOT mają już 85 lat! W ramach jubileuszu jeden z samolotów otrzymał nietypowy wizerunek – pomalowano go w stylu retro. Dawna szata graficzna i stare logo, czyli pamiętny żuraw w locie, odtworzone zostały z użyciem farb PPG Aerospace.

LOT PPG

Z okazji 85-lecia istnienia linii LOT jeden z samolotów otrzymał nowy make-up w stylu retro.
Fot. Jacek Bonczek / LOT

Zadanie nie było łatwe. Stare zdjęcia samolotów LOTu z lat 1945-1973, które posłużyły jako wzór, były niestety czarno-białe. Kolory nowej-starej szaty ustalono więc dopiero po długich debatach.

Biało-srebrno-niebieski jubileusz

Ale udało się! Górna część kadłuba jest biała z czarnym napisem „Polskie Linie Lotnicze LOT”, dolną natomiast pomalowano na kolor srebrny półmatowy i bezbarwną farbą nawierzchniową dla dodatkowego połysku. Przez środek, na linii okien samolotu, biegnie błękitno-niebieski pas. Na białym stateczniku pionowym pojawiła się flaga Polski i dawne logo firmy LOT, a na przedniej części kadłuba – czarny żuraw.

Aby upamiętnić okazję do świętowania, na bokach kadłuba zamieszczono również obecne logo oraz napis „Flying since 1929”/”Latamy od 1929” (po jednej stronie w języku polskim, po drugiej – w angielskim). Jubileuszową szatę zyskały też błękitne skrzydełka, przyozdobione białym napisem „85 anniversary”/”85. rocznica” oraz „Since 1929”/”Od 1929”.

Estetyka i jakość

Piękny połysk całej kompozycji to zasługa farb Desothane HS/CA 8800, Desothane typu high-solid w kolorze srebrnym półmatowym i farby bezbarwnej o wysokim połysku oraz podkładów P99 i PAC33CF. Wszystkie dostarczone zostały przez PPG Aerospace.

Aby uzyskać pożądany kolor, zmieszano sześć kolorów Desothane HS/CA 8800. Jak zapewnia producent, odcień ten utrzyma się przez wiele lat, ponieważ formuła farby gwarantuje trwałość i odporność. Dzięki wysokiej zawartości części stałych jest ona natomiast przyjazna środowisku i wydajna.

Srebrna półmatowa powłoka w połączeniu z zewnętrzną warstwą farby bezbarwnej stworzyły piękne wykończenie o wysokim połysku. Podkłady natomiast gwarantują niezawodną ochronę antykorozyjną.

LOT łączy Polskę z resztą świata od 1929 i jest trzecią najstarszą linią lotniczą w Europie oraz szóstą na świecie.
Fot. Krzysztof Moczulski / LOT

Międzynarodowa współpraca

Farba o odcieniu powstałym ze zmieszania sześciu innych powstała w środkowoeuropejskim ośrodku wsparcia praktycznego PPG Aerospace w Hamburgu, zaś farby srebrna półmatowa i bezbarwna dostarczone zostały przez zakład PPG Gonfreville we Francji. LOT jest tak zadowolony z produktów PPG, że zamierza wykorzystać je przy przemalowaniu kolejnych czterech samolotów typu Embraer.

Źródło: PPG / LOT

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA