REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Wyniki Jotun za rok 2018

Wskutek działań zmierzających do zwiększenia efektywności firmy Jotun osiągnął w ubiegłym roku przychody o 8% wyższe niż w roku 2017. Wysoka sprzedaż w sektorze powłok ochronnych świadczy także o poprawie sytuacji na światowym rynku.

Jotun wyniki za rok 2018

Fot. Photorama / pixabay.com

Przychody firmy za rok 2018 wyniosły 17 660 mln NOK i wzrosły o 7,7% w stosunku do poprzedniego roku, natomiast zysk operacyjny – 1 361 mln NOK, a więc pozostał na poziomie sprzed roku.

Najlepsze wyniki zanotował sektor farb dekoracyjnych, a zaraz za nim – powłok ochronnych. Razem te dwa oddziały firmy najbardziej napędzały jej rozwój w roku 2018. Wciąż natomiast nie za dobra jest sytuacja sektora farb morskich, co spowodowane jest małą liczbą budowanych statków i innych aktywności w branży. Inne wyzwania, z którymi musiał zmierzyć się koncern w minionym roku, to wysokie ceny surowców oraz trudna sytuacja na rynku olejowo-gazowym. Jak mówi prezes i dyrektor generalny Jotun, Morten Fon:

Jako gracz na światowym rynku mamy duże ambicje i osiągnięte w minionym roku wyniki nie są dla nas zadowalające. Wysokie ceny surowców w 2018 wpłynęły niekorzystnie na zyskowność naszych operacji, a wraz z trudną sytuacją na niektórych rynkach sprawiły, że nie udało nam się zwiększyć zysku operacyjnego w stosunku do roku 2017.

Prezes jest jednak optymistycznie nastawiony, jeśli chodzi o rok 2019. Jak zapewnia, Jotun podpisał więcej kontraktów na nowe obiekty niż w roku poprzednim. Prócz tego sytuacja na rynku olejowo-gazowym zdaje się poprawiać, jest również nadzieja na stabilizację cen surowców. Perspektywy na najbliższe miesiące są więc obiecujące.

W roku 2018 firma podjęła inwestycje na łączną kwotę 1 089 mln NOK, a więc wyższą niż w roku 2017 (967 mln NOK). Najwięcej środków pochłonęła budowa nowej siedziby i centrum rozwojowo-badawczego w Norwegii, sporo zainwestowano jednak również w nowe fabryki w Egipcie i Wietnamie.

Źródło: Jotun

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie »

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA