a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweZłoża węgla posłużą do produkcji grafenu

Złoża węgla posłużą do produkcji grafenu

Producenci prześcigają się w nowych technologiach, które pozwalają z pożytkiem wykorzystać bogate w węgiel materiały. Jedna z propozycji zakłada użycie ich jako surowiec do produkcji grafenu.

Fot. OnzeCreativitijd / pixabay.com

Kilka dni temu pisaliśmy o projekcie firmy Orion, w ramach którego opracowany zostanie proces wykorzystania bogatych w węgiel materiałów do produkcji pigmentu carbon black. Z kolei firma badawcza Universal Matter oraz National Energy Technology Laboratory (NETL) stworzyły technologię, która pozwala przetworzyć węgiel i odpady węglowe w wysokiej jakości grafen.

Nowa technologia otrzymała nazwę Flash Joule Heating (FJH). Jak komentuje Joe Stoffa, dyrektor technologiczny programu NETL Carbon Ore Processing:

Proces FJH Universal Matter pozwala przetworzyć różnorodne źródła węgla w grafen o możliwych do modyfikowania właściwościach, odpowiedni dla niezliczonych zastosowań. Zwiększona produkcja grafenu metodą FJH może mieć kluczowe znaczenie, ponieważ sprawia, że krajowe złoża węgla mogą zyskać dodatkowe, ważne zastosowanie oprócz tradycyjnej roli w przemyśle energetycznym i metalurgicznym.

Grafen to nanomateriał 200 razy wytrzymalszy niż stal i przewodzący prąd lepiej niż miedź. Mówi się o nim, że jest przyszłością branży lotniczej i kosmicznej, ale już teraz ma szeroki zakres zastosowań w różnych obszarach – m.in. do produkcji powłok antykorozyjnych, tkanin, elementów elektronicznych, sensorów oraz technologii filtrowania wody.

Źródło: coatingsworld.com