a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneZłoty Medal Chemii 2015 – znamy zwycięzców!

Złoty Medal Chemii 2015 – znamy zwycięzców!

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Złoty Medal Chemii. Główna nagroda przyznana została za nowatorską metodę prowadzenia reakcji Hecka.

Złoty Medal Chemii

Zdobywca Złotego Medalu Chemii 2015, Michał Sawczyk.

Zdobywca Złotego Medalu Chemii 2015 to Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, który opracował innowacyjny sposób prowadzenia reakcji Hecka z możliwością odzyskiwania katalizatora palladowego z mieszaniny reakcyjnej przy użyciu magnetycznych nanocząstek kobaltu. Zwycięzca otrzymał w nagrodę statuetkę oraz 10 000 złotych.

Srebrny Medal i nagroda 5000 złotych trafiły do Artura Kasprzaka z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, zaś Brązowy Medal i 2500 złotych – do Rafała Białka z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Prócz tego przyznano dodatkowe wyróżnienia. Pełną listę laureatów znaleźć można na stronie konkursu.

Nagrodzone projekty znajdą zastosowanie głównie w medycynie i farmacji. W ścisłym gronie wyróżnionych nie znalazły się propozycje, które miałyby bezpośrednio znaczenie dla branży farbiarskiej. Liczymy jednak na to, że rozwiązania o potencjalnym zastosowaniu w produkcji farb znajdą się w finale przyszłorocznej edycji konkursu.

Złoty Medal Chemii to konkurs na najlepszą pracę licencjacką lub inżynierską organizowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie oraz firmę DuPont Poland. Oprócz przyznanych nagród wszyscy finaliści mogą odbyć staż naukowy w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnie realizować swoje projekty badawcze w jego laboratoriach.

Źródło: IChF PAN, DuPont