REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Zielone miasta dzięki Urban Nature Alliance

Organizacja International Union for Conservation of Nature (IUCN) ruszyła z globalną inicjatywą, której celem ma być wprowadzenie zieleni do miast i stworzenie w miastach zdrowego środowiska do życia. Projekt wspiera fundacja Arcadia założona przez Lisbet Rausing i Petera Baldwina.

zielone miasta Urban Nature Alliance

Fot. lin2015 / pixabay.com

Projekt, nazwany Urban Nature Alliance, ma zwiększyć świadomość ludzi co do znaczenia ekosystemów na terenach miejskich oraz tego jak mogą one rozwiązać problemy takie jak zanieczyszczenia powietrza czy słaby dostęp do żywności. W ramach programu ma być również opracowany City Nature Index – standard do oceny jakości naturalnych surowców w miastach (tzw. naturalny kapitał). Wprowadzony on zostanie na początek w pięciu miastach, m.in. w Edynburgu, i będzie wykorzystywany przez władze miejskie, społeczność i naukowców.

Jak mówi dyrektor generalna IUCN, Inger Andersen, do roku 2050 dwie trzecie ludzkiej populacji będzie żyło w miastach. W tej sytuacji natura może nas ochronić przed negatywnym wpływem klimatu i pomóc prowadzić zdrowe życie. Celem programu jest stworzenie większej przestrzeni dla zieleni oraz przyspieszenie rozwoju „zielonych” miast, co jest dziś bardzo potrzebne.

Jak konkretnie ma wyglądać ta walka z zanieczyszczeniami i miejskimi wyspami ciepła? M.in. poprzez tworzenie miejskich lasów lub zielonych ścian i dachów. Jak mówi Jonny Hughes, przewodniczący programu oraz dyrektor generalny Scottish Wildlife Trust, po raz pierwszy w historii naszego gatunku jesteśmy „zwierzętami miejskimi”. Wciąż jednak nie opracowaliśmy jeszcze skutecznej strategii wpuszczenia zieleni do miast. Projekt Urban Nature Alliance ma nam w tym pomóc.

A o tym, w jaki sposób do stworzenia zdrowszej, bardziej przyjaznej środowisku przestrzeni miejskiej mogą się przyczynić farby, pisaliśmy m.in. w tym tekście.

Źródło: Business & Biodiversity Campaign

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA