a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiZielone miasta dzięki Urban Nature Alliance

Zielone miasta dzięki Urban Nature Alliance

Organizacja International Union for Conservation of Nature (IUCN) ruszyła z globalną inicjatywą, której celem ma być wprowadzenie zieleni do miast i stworzenie w miastach zdrowego środowiska do życia. Projekt wspiera fundacja Arcadia założona przez Lisbet Rausing i Petera Baldwina.

zielone miasta Urban Nature Alliance

Fot. lin2015 / pixabay.com

Projekt, nazwany Urban Nature Alliance, ma zwiększyć świadomość ludzi co do znaczenia ekosystemów na terenach miejskich oraz tego jak mogą one rozwiązać problemy takie jak zanieczyszczenia powietrza czy słaby dostęp do żywności. W ramach programu ma być również opracowany City Nature Index – standard do oceny jakości naturalnych surowców w miastach (tzw. naturalny kapitał). Wprowadzony on zostanie na początek w pięciu miastach, m.in. w Edynburgu, i będzie wykorzystywany przez władze miejskie, społeczność i naukowców.

Jak mówi dyrektor generalna IUCN, Inger Andersen, do roku 2050 dwie trzecie ludzkiej populacji będzie żyło w miastach. W tej sytuacji natura może nas ochronić przed negatywnym wpływem klimatu i pomóc prowadzić zdrowe życie. Celem programu jest stworzenie większej przestrzeni dla zieleni oraz przyspieszenie rozwoju „zielonych” miast, co jest dziś bardzo potrzebne.

Jak konkretnie ma wyglądać ta walka z zanieczyszczeniami i miejskimi wyspami ciepła? M.in. poprzez tworzenie miejskich lasów lub zielonych ścian i dachów. Jak mówi Jonny Hughes, przewodniczący programu oraz dyrektor generalny Scottish Wildlife Trust, po raz pierwszy w historii naszego gatunku jesteśmy „zwierzętami miejskimi”. Wciąż jednak nie opracowaliśmy jeszcze skutecznej strategii wpuszczenia zieleni do miast. Projekt Urban Nature Alliance ma nam w tym pomóc.

A o tym, w jaki sposób do stworzenia zdrowszej, bardziej przyjaznej środowisku przestrzeni miejskiej mogą się przyczynić farby, pisaliśmy m.in. w tym tekście.

Źródło: Business & Biodiversity Campaign