a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Zieleń we wnętrzach

Kolor zielony to świetna propozycja, kiedy zależy nam na wnętrzu świeżym i radosnym, ale zarazem stonowanym. Umiejętnie zestawiając odcienie możemy zmienić nasze mieszkanie w tajemniczy ogród, gdzie aż chce się usiąść i odpocząć, kojąc zmęczone oczy uspokajającą zielenią.

zieleń

Fot. archideaphoto (Fotolia.com)

Historia i symbolika zieleni

Średniowieczne domostwa rzadko mogły poszczycić się kwitnącym, zielonym wystrojem. Zieleń była wówczas kolorem nieszczęścia i mocy piekielnych, dlatego unikano jej jak ognia. Z czasem zaczęto patrzeć na nią bardziej łaskawie, stała się symbolem losu i przypadku, aż w końcu awansowała do rangi koloru nadziei. Dziś kojarzy się pozytywnie z nieskażoną naturą, ekologią, świeżością i czystością, zaś zdaniem specjalistów w najbliższych latach przywodzić zacznie na myśl nowe wartości – rozwój, harmonię, prostotę i nowoczesne technologie. Mówią, że wkrótce zacznie dominować na naszych samochodach i w naszych mieszkaniach. Czas na zieleń!

Zieleń uspokaja i inspiruje

Kolor zielony to dobry wybór, jeżeli wzdrygamy się na myśl o nudnych i bezbarwnych wnętrzach, ale jaskrawe odcienie i kontrastowe zestawienia są dla nas zbyt ekstrawaganckie. Zieleń potrafi stworzyć klimat uspokajający, a zarazem żywy i inspirujący, sprzyja skupieniu i zapamiętywaniu, dlatego będzie pasować zarówno do sypialni czy salonu, jak i do pokoju do pracy

– mówi Wojciech Musiał – Dyrektor Handlu i Marketingu marki „Farby z Motylkiem”.

Oczywiście bardzo wiele zależy od odcienia. Szukając wśród różnych opcji możemy dobrać te, które najlepiej odpowiadają naszej osobowości. Na przykład kolory Mojito i Trawa cytrynowa z kolekcji Pastelowy Świat połączone ze sobą stanowią bardzo kojący zestaw. Pozwolą nam poczuć się jak w rozgrzanym letnim słońcem ogrodzie, gdzie pachnie miętą, orzeźwiającą lemoniadą i świeżo skoszoną trawą.

Domieszki żółci czynią zieleń ciepłą, odcienie zbliżone do niebieskiego są bardziej chłodne. Jaskrawe i żywe warianty koloru zielonego nadadzą naszemu wnętrzu charakter nowoczesny i elektryzujący. Ciemniejsze natomiast będą pasować tam, gdzie chcielibyśmy utrzymać nastrój powagi, głębi i onieśmielającej elegancji – w wystawnym salonie lub gabinecie.

Fot. Farby z Motylkiem

Z czym połączyć zieleń?

Nie bójmy się eksperymentów! Dodatki w innych kolorach pomogą złamać monotonię i sprawią, że zielone tło prezentowało się będzie jeszcze bardziej efektownie.

Krótki przewodnik łączenia zieleni z innymi barwami:

  • Akcenty żółte i niebieskie dodadzą wnętrzu świeżości i stworzą klimat beztroskich letnich dni.
  • Połączenie odcieni turkusowych lub oliwkowych z brązem przywodzi na myśl kolory ziemi i nawiązuje do nieskażonej natury.
  • Fioletowe dodatki to dobry pomysł, jeśli ciężar klasyki chcemy zastąpić energicznym, młodzieńczym nastrojem.
  • Czerwień w połączeniu z zielenią podkreśla jej głębię i przywołuje miłe skojarzenia z Bożym Narodzeniem.

Sprawdź, jak niewiele trzeba, by wyczarować u siebie w domu wiosenny ogród lub w tropikalną dżunglę. Niech znajomi i sąsiedzi zzielenieją z zazdrości!

Źródło: Farby z Motylkiem