REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

YInMn-Blue – pierwszy od 200 lat nowo odkryty kolor

Wydawałoby się, że wszystkie odcienie, które można uzyskać w wyniku reakcji chemicznych, są już nam znane. Tymczasem zupełnym przypadkiem naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli nowy błękit. To pierwszy od 200 lat odkryty w laboratorium kolor!

YInMn-Blue nowy odcien

Fot. arch. Oregon State University

Ostatni raz zdarzyło się to na przełomie XVIII i XIX w. Francuski chemik Louis Jacques Thénard odkrył wówczas błękit kobaltowy, nazywany również od jego nazwiska „błękitem Thénarda”. Dziś, po ponad dwóch wiekach, dostępna nam paleta rozszerzyła się o jeszcze jeden odcień.

Niespodzianka w laboratorium

Ten intensywny niebieski, nazwany na razie roboczo YInMn-Blue, otrzymano przypadkowo osiem lat temu na Oregon State University. Prof. Mas Subramanian wraz ze swoimi studentami badał właściwości związków, które mogą mieć zastosowanie w elektronice. Po zmieszaniu tlenku manganu z tlenkiem itru i tlenkiem tytanu oraz podgrzaniu do temperatury powyżej 1000°C, otrzymali oni związek charakteryzujący się żywym, błękitnym odcieniem.

Związek ten, o wzorze chemicznym YIn0.8Mn0.2O3 (stąd jego robocza nazwa), został wkrótce poddany szczegółowym badaniom. Okazało się, że jest nietoksyczny, stabilny, odporny na wodę i oleje i nie blednie. Z podobnymi właściwościami może z powodzeniem znaleźć zastosowanie jako pigment.

Farba – już w drodze!

Jak przekonuje prof. Subramanian, ponieważ jego kolor jest zbliżony do ultramaryny, ale jako pigment jest dużo trwalszy, można go wykorzystać przy renowacji zabytków. Dzięki swojej strukturze krystalicznej może być również używany jako składnik farb budowlanych odbijających promieniowanie podczerwone.

Szybko pojawiły się firmy zainteresowane nowym, pięknym odcieniem. Crayola pracuje właśnie nad kredką tej barwy, natomiast amerykański producent Shepherd Colour Company zapowiedział sprzedaż farby w tym kolorze. Pod koniec tego roku mają być dostępne pierwsze próbki.

Źródło: Oregon State, crazynauka.pl, european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA