RAL Effect to powstałe w roku 2007 rozszerzenie systemu RAL Classic. Nie jest to co prawda zestaw tak rozbudowany jak opracowany w latach 90. RAL Design, jednak oprócz kolorów jednolitych zawiera również 70 odcieni metalicznych. Doskonale spełnia potrzeby projektantów wnętrz, a także przemysłowców z branży budowlanej, tekstylnej i tworzyw sztucznych.
Punktem wyjścia dla nowego systemu RAL Effect było 100 najpopularniejszych odcieni ze wzornika RAL Classic. Ostatecznie powstał zestaw 420 kolorów jednolitych i 70 metalicznych. Każdej rodzinie kolorystycznej, złożonej z sześciu barw, odpowiada w nim jeden odcień metaliczny. Warianty niemetaliczne świetnie współgrają z metalicznymi, tworząc niebanalne kompozycje.
Oznaczenie odcieni z palety RAL Effect składa się z notacji RAL oraz czterech cyfr, przy czym ostatnia jest oddzielona od reszty myślnikiem (np. RAL 690-1). Dzięki temu zapis nie myli się z oznaczeniami systemu RAL Classic.
Jeśli chodzi o wzorniki, mamy do dyspozycji trzy ich warianty:
RAL E2 – podwójny wzornik wachlarzowy, zawierający wszystkie 490 odcieni systemu. Kolory jednolite występują w nim w wersji półmatowej, na bazie farb wodnych, natomiast metaliczne – w wersji z wysokim połyskiem, na bazie farb akrylowych.
RAL E3 – podobnie jak E2 jest to wzornik wachlarzowy, który zawiera pełen komplet odcieni RAL Effect. Są one jednak w tym wypadku zgrupowane w rodziny (na jednej stronie 6 kolorów jednolitych + odpowiadający im odcień metaliczny).
RAL E4 – zawiera tylko odcienie metaliczne, po jednym na każdą stronę wachlarza.
Z pełnym zestawem kolorów RAL Effect zapoznać się można między innymi na oficjalnej stronie standardu RAL.