a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneWzornik RAL Effect

Wzornik RAL Effect

RAL Effect to powstałe w roku 2007 rozszerzenie systemu RAL Classic. Nie jest to co prawda zestaw tak rozbudowany jak opracowany w latach 90. RAL Design, jednak oprócz kolorów jednolitych zawiera również 70 odcieni metalicznych. Doskonale spełnia potrzeby projektantów wnętrz, a także przemysłowców z branży budowlanej, tekstylnej i tworzyw sztucznych.

RAL Effect

Wzornik RAL E2 Effect. Fot. Wikimedia Commons

Punktem wyjścia dla nowego systemu RAL Effect było 100 najpopularniejszych odcieni ze wzornika RAL Classic. Ostatecznie powstał zestaw 420 kolorów jednolitych i 70 metalicznych. Każdej rodzinie kolorystycznej, złożonej z sześciu barw, odpowiada w nim jeden odcień metaliczny. Warianty niemetaliczne świetnie współgrają z metalicznymi, tworząc niebanalne kompozycje.

Oznaczenie odcieni z palety RAL Effect składa się z notacji RAL oraz czterech cyfr, przy czym ostatnia jest oddzielona od reszty myślnikiem (np. RAL 690-1). Dzięki temu zapis nie myli się z oznaczeniami systemu RAL Classic.

Jeśli chodzi o wzorniki, mamy do dyspozycji trzy ich warianty:
RAL E2 – podwójny wzornik wachlarzowy, zawierający wszystkie 490 odcieni systemu. Kolory jednolite występują w nim w wersji półmatowej, na bazie farb wodnych, natomiast metaliczne – w wersji z wysokim połyskiem, na bazie farb akrylowych.
RAL E3 – podobnie jak E2 jest to wzornik wachlarzowy, który zawiera pełen komplet odcieni RAL Effect. Są one jednak w tym wypadku zgrupowane w rodziny (na jednej stronie 6 kolorów jednolitych + odpowiadający im odcień metaliczny).
RAL E4 – zawiera tylko odcienie metaliczne, po jednym na każdą stronę wachlarza.

Z pełnym zestawem kolorów RAL Effect zapoznać się można między innymi na oficjalnej stronie standardu RAL.

Opracowano na podstawie:
RAL, Tikkurila