a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneWyraźna poprawa wyników w 2023 roku

Wyraźna poprawa wyników w 2023 roku

Dla niektórych producentów farb rok 2023 był momentem odbicia się od dna. Po trudnym roku 2022 holenderski AkzoNobel odnotował dużo lepsze wyniki – wzrosty sięgnęły kilkudziesięciu procent.

Fot. loufre / pixabay.com

Przychody ze sprzedaży holenderskiego koncernu za zeszły rok wyniosły 10,67 mld € i spadły o 2% w stosunku do roku poprzedniego. Znacząco poprawił się jednak wzrost operacyjny – z 708 mln € do 1,029 mld €, co oznacza wzrost aż o 45%.

Stabilny wolumen i odporne ceny

Wyraźnie wyższy niż w roku ubiegłym jest również skorygowany zysk operacyjny firmy – wzrósł o 36%. Jak komentuje dyrektor generalny koncernu, Greg Poux-Guillaume:

2023 to rok, kiedy AkzoNobel wyraźnie poprawił swoje wyniki. Wielkość produkcji ustabilizowała się, przewyższając wiele naszych rynków, zaś zyski wzrosły dzięki odpornym cenom oraz pierwszym skutkom deflacji surowców. Równocześnie tempa nabrały nasze działania zmierzające do transformacji firmy, co pozwoliło nam wchłonąć utrzymującą się globalną inflację i niekorzystne efekty walutowe.

Dyrektor generalny dodał, że firma miała dobre wejście w nowy rok i w 2024 spodziewany jest skorygowany zysk EBITDA na poziomie od 1,50 do 1,65 mld €. W roku 2023 skorygowany zysk EBITDA wyniósł 1,429 mld €.

Nowe inwestycje i osiągnięcia

W komunikacie dotyczącym wyników finansowych za rok 2023 AkzoNobel podaje również swoje ostatnie osiągnięcia technologiczne. Wśród nich jest m.in. pierwsza farba proszkowa dla architektury, która ulega sieciowaniu już w temperaturze 150°C (Interpon D1036 Low-E), pierwsza powłoka pochodzenia biologicznego wykorzystana przez producenta samochodów we wnętrzu pojazdów (otrzymana z nasion rzepaku i żywicy sosnowej, powstała na zlecenie KIA Motors) oraz nowe powłoki na puszki, nie zawierające w składzie szkodliwych substancji.

Źródło: AkzoNobel