a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweKolejne powłoki na puszki bez szkodliwych substancji

Kolejne powłoki na puszki bez szkodliwych substancji

Przed producentami opakowań metalowych nie lada wyzwanie – zgodnie z najnowszymi europejskimi regulacjami powłoki na puszki wolne muszą być od szkodliwych substancji, takich jak bisfenol A. Jeden z dużych producentów farb wprowadził właśnie na rynek nowe produkty spełniające te wymogi.

Fot. arch. AkzoNobel

Oddział Packaging Coatings AkzoNobel wprowadził na rynek dwa nowe produkty z linii Accelstyle™. Powstały one z myślą o ochronie zewnętrznej standardowych aluminiowych puszek na napoje – a przy tym są wolne od często stosowanych w tego typu powłokach bisfenoli, styrenu oraz substancji perfluoroalkilowych (PFAS).

To kolejny w ofercie AkzoNobel produkt powstały z myślą o puszkach. Wcześniej koncern wprowadził do sprzedaży powłokę na wnętrza puszek Accelshield 700, w pełni zgodną z wymogami FDA i Unii Europejskiej.

Nowy zakład na region EMEA

Równocześnie firma ogłosiła inwestycję 32 mln € w nowy zakład na terenie fabryki w Vilafranca w Hiszpanii, który produkował będzie wolne od bisfenolu powłoki na puszki metalowe na region EMEA. Zakład ma być w pełni operacyjny w połowie 2025 roku i zatrudniał będzie około 40 osób. Jak komentuje Jim Kavanagh, dyrektor oddziału Industrial Coatings AkzoNobel:

Zakład w Vilafranca sprawi, że będziemy mogli oferować nasze najnowsze produkty każdemu klientowi i w każdym kraju w regionie EMEA, także w odpowiedzi na surowe regulacje dotyczące użycia bisfenolu, wchodzące w życie w Europie. Inwestycja wpisuje się w nasze podejście, zgodnie z którym bisfenole nie są już konieczne dla uzyskania bezpiecznych powłok do kontaktu z żywnością w branży opakowań metalowych.

Jim Kavanagh dodaje, że obydwa nowe produkty – Accelstyle 100 i 200 – mogą być bezproblemowo wprowadzone do istniejących procesów produkcyjnych. Dzięki temu producenci puszek mogą oferować opakowania nie zawierające potencjalnie szkodliwych substancji, nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Dużo niższy ślad węglowy

Accelstyle 100 to wodorozcieńczalny połyskliwy lakier, a Accelstyle 200 – wodorozcieńczalny lakier w wersji matowej. Jak podkreśla Kavanagh, nowe produkty posiadają dużo niższy ślad węglowy niż dotychczas oferowane przez AkzoNobel, oparte na epoksydach. W przypadku powłok na puszki produkowanych w nowym zakładzie będzie on zredukowany nawet o 26%.

Źródło: AkzoNobel