REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Wyniki AkzoNobel w IV kw. oraz w 2012 roku

Mimo mało sprzyjających warunków na rynku i drastycznego spadku zapotrzebowania na farby zwłaszcza w drugiej połowie roku, firmie AkzoNobel udało się w 2012 zwiększyć dochód o 5% – wyniósł on 15,390 mld euro. Jest to efekt korzystnych efektów walutowych oraz zmiany cen produktów.

fot. arch. AkzoNobel

Wzrostowi dochodów towarzyszyło także zwiększenie zysku EBITDA – w 2012 roku był o 4% wyższy niż w roku poprzednim (1,901 mld euro). Przyczynił się do tego realizowany przez firmę program poprawy osiągnięć, którego udział w zysku EBITDA to około 276 mln euro. Sprawdziły się więc założenia AkzoNobel, zgodnie z którymi program ten miał przynieść firmie zysk ok. 200 mln euro.

Niestety zanotowano także straty operacyjne w wysokości 1,244 mln euro. Ich źródłem jest przede wszystkim 2,106 mld euro odpisu z tytułu wartości – skutek problemów z zapotrzebowaniem w dziale farb dekoracyjnych.

Najsilniejszą pozycję wśród wszystkich sektorów firmy miał dział Performance Coatings (dochód +10%, zysk EBITDA +26%). Zadecydowały o tym korzystne efekty walutowe, kontrola kosztów oraz zysk z tytułu przejęcia firmy Schramm. Największym powodzeniem cieszyły się Powłoki Przemysłowe, Morskie i Ochronne. Gorzej – choć wciąż na plus – wypadł sektor Specialty Chemicals (dochód +4%, zysk EBITDA -2%), któremu zaszkodziły przede wszystkim niesprzyjające warunki na rynku Chemii Funkcjonalnej, zwłaszcza w drugiej połowie roku. Najsłabiej wygląda jednak sytuacja działu Decorative Paints, gdzie dochód zwiększył się co prawda o 2%, ale zysk EBITDA spadł o 11%. Jest to skutek coraz mniejszego popytu na farby, zwłaszcza w pogrążonej w kryzysie Europie.

Wyniki za ostatni kwartał 2012 są podobne do tych uzyskanych za cały rok. Dochód uzyskany w tym okresie był o 3% wyższy niż rezultat osiągnięty w ostatnim kwartale 2011.

Na stronie AkzoNobel znajduje się szczegółowe zestawienie wyników finansowych 2012 a także raport dostępny do pobrania.

Źródło: AkzoNobel

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA