REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

WINDHEAT – wiatraki kontra lód

Mroźny klimat odstrasza inwestorów elektrowni wiatrowych. Ze względu na lód, który zmniejsza efektywność turbin wiatrowych i grozi ich całkowitym uszkodzeniem, elektrownie te są rzadkością na przykład w północnych rejonach Skandynawii. Projekt Windheat ma pomóc rozwiązać ten problem.

Windheat

Fot. PJMixer / Foter.com / CC-BY-NC-SA

Inwestorzy elektrowni wiatrowych boją się lodu jak ognia. I nic dziwnego – warstwa zmrożonej wody na łopatkach turbiny wiatrowej znacznie zmniejsza jej efektywność. Straty energii z tego tytułu mogą dojść nawet do 20%! Z czasem może to doprowadzić do awarii i całkowitego zniszczenia wiatraka. Ponadto duże grudy lodu powstające na łopatkach i grożące oderwaniem to poważne ryzyko dla osób pozostających w pobliżu.

Jedynym póki co dostępnym rozwiązaniem problemu są systemy grzewcze, które jednak sporo kosztują i sprawiają, że cała inwestycja przestaje być opłacalna. Dlatego też elektrownie wiatrowe rzadko powstają na północy Skandynawii i Szkocji czy na wysokogórskich obszarach Szwajcarii, Austrii, Niemiec czy Francji, mimo że są to rejony bardzo wietrzne, a więc idealne dla energetyki wiatrowej. Obecnie ich ogromny potencjał jest marnotrawiony.

WINDHEAT walczy w obronie wiatraków

Rozwiązaniem tego problemu zajął się projekt WINDHEAT sfinansowany przez Komisję Europejską w ramach 7. Programu Ramowego. Ma on potrwać dwa lata (do roku 2015) i dostarczyć skutecznych i tanich technik zapobiegania formowaniu się lodu na turbinach wiatrowych.

Założenia? Poprawa efektywności turbin w mroźnym klimacie przynajmniej o 18%, co spowoduje redukcję kosztów o przynajmniej 10,5%. Oraz zwiększenie bezpieczeństwa w otoczeniu wiatraka, nie będzie bowiem mowy o dużych grudach lodu powstających na łopatkach.

U podstaw – powłoka

Środki, jakie mają posłużyć uczestnikom projektu do osiągnięcia ich celu, to między innymi system do natychmiastowego i dokładnego usuwania lodu, cienka i lekka powłoka grzewcza o zwiększonej odporności korozyjnej oraz innowacyjny, inteligentny system kontroli.

Wśród uczestników projektu znalazł się producent farb Alcea, który odpowiada za opracowanie powłoki na łopatki turbin wiatrowych. 16 października w siedzibie firmy odbyło się specjalne spotkanie poświęcone projektowi. Dzięki wspólnej pracy technologów z różnych dziedzin być może problem lodu w energetyce wiatrowej już wkrótce przejdzie ostatecznie do lamusa. Więcej na temat projektu na jego stronie internetowej.

Źródło: WINDHEAT

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie »

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA