a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweWINDHEAT – wiatraki kontra lód

WINDHEAT – wiatraki kontra lód

Mroźny klimat odstrasza inwestorów elektrowni wiatrowych. Ze względu na lód, który zmniejsza efektywność turbin wiatrowych i grozi ich całkowitym uszkodzeniem, elektrownie te są rzadkością na przykład w północnych rejonach Skandynawii. Projekt Windheat ma pomóc rozwiązać ten problem.

Windheat

Fot. PJMixer / Foter.com / CC-BY-NC-SA

Inwestorzy elektrowni wiatrowych boją się lodu jak ognia. I nic dziwnego – warstwa zmrożonej wody na łopatkach turbiny wiatrowej znacznie zmniejsza jej efektywność. Straty energii z tego tytułu mogą dojść nawet do 20%! Z czasem może to doprowadzić do awarii i całkowitego zniszczenia wiatraka. Ponadto duże grudy lodu powstające na łopatkach i grożące oderwaniem to poważne ryzyko dla osób pozostających w pobliżu.

Jedynym póki co dostępnym rozwiązaniem problemu są systemy grzewcze, które jednak sporo kosztują i sprawiają, że cała inwestycja przestaje być opłacalna. Dlatego też elektrownie wiatrowe rzadko powstają na północy Skandynawii i Szkocji czy na wysokogórskich obszarach Szwajcarii, Austrii, Niemiec czy Francji, mimo że są to rejony bardzo wietrzne, a więc idealne dla energetyki wiatrowej. Obecnie ich ogromny potencjał jest marnotrawiony.

WINDHEAT walczy w obronie wiatraków

Rozwiązaniem tego problemu zajął się projekt WINDHEAT sfinansowany przez Komisję Europejską w ramach 7. Programu Ramowego. Ma on potrwać dwa lata (do roku 2015) i dostarczyć skutecznych i tanich technik zapobiegania formowaniu się lodu na turbinach wiatrowych.

Założenia? Poprawa efektywności turbin w mroźnym klimacie przynajmniej o 18%, co spowoduje redukcję kosztów o przynajmniej 10,5%. Oraz zwiększenie bezpieczeństwa w otoczeniu wiatraka, nie będzie bowiem mowy o dużych grudach lodu powstających na łopatkach.

U podstaw – powłoka

Środki, jakie mają posłużyć uczestnikom projektu do osiągnięcia ich celu, to między innymi system do natychmiastowego i dokładnego usuwania lodu, cienka i lekka powłoka grzewcza o zwiększonej odporności korozyjnej oraz innowacyjny, inteligentny system kontroli.

Wśród uczestników projektu znalazł się producent farb Alcea, który odpowiada za opracowanie powłoki na łopatki turbin wiatrowych. 16 października w siedzibie firmy odbyło się specjalne spotkanie poświęcone projektowi. Dzięki wspólnej pracy technologów z różnych dziedzin być może problem lodu w energetyce wiatrowej już wkrótce przejdzie ostatecznie do lamusa. Więcej na temat projektu na jego stronie internetowej.

Źródło: WINDHEAT

Dowiedz się więcej o firmie