REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Wielki wiatrak w Hamburgu i farby BASF

Imponujący, prawie 150-metrowy wiatrak w elektrowni wiatrowej w Hamburgu stał się nową wizytówką tandemu Nordex i BASF. W zakładzie Nordex zbudowano go i zabezpieczono najwyższej jakości farbami ochronnymi.

BASF

Fot. arch. BASF

Przepis na efektywność

Im wyższa jest wieża, na której stoi wiatrak, tym skuteczniej wykorzystuje on energię wiatru. Każdy dodatkowy metr to od 0,7 do 1% wzrostu wydajności. Dlatego też nowy hamburski kolos jest prawdziwą rewelacją – ze swoją mierzącą 141 metrów wieżą i łopatkami o długości prawie 60 metrów nie ma sobie równych!

Odpowiednie rozmiary to jednak nie wszystko. Obracający się z prędkością do 300 km/h wiatrak wymaga odpowiedniej ochrony, aby móc przeciwstawiać się letniemu gradowi, jesiennym deszczom i zimowym śniegom, sporym dawkom promieniowania UV, dużym obciążeniom, erozji i tarciu. Jego czas życia powinien wynosić co najmniej 20 lat – wówczas inwestycja okazuje się opłacalna. Dodatkowe korzyści dają dobre właściwości aerodynamiczne, zapewnione przez gładką i nienaruszoną powierzchnię łopatek. Dlatego też zbudowany w fabryce Nordex wiatrak zabezpieczono farbami BASF Coatings z linii RELEST®.

Dobra farba + roboty = najwyższa jakość

Na łopatki naniesiono żelkot i lakier zewnętrzny. Żelkot zabezpiecza podłoże przed uszkodzeniami, natomiast lakier nadaje powierzchni odpowiednie właściwości – na przykład właściwą gładkość a zarazem matowość, ponieważ zbyt błyszczący element mocno odbija światło i mógłby oślepić pilota przelatującego samolotu.

Do aplikacji farb w fabryce Nordex w Rostocku zaangażowano dwa pracujące równocześnie roboty. Rzecznik Nordex, Felix Losada, mocno zachwala to rozwiązanie: „Wykorzystanie robotów przyspiesza prace malarskie o 50%, a do tego zapewnia lepszą jakościowo, w pełni jednorodną powłokę. Dzięki temu zużywamy mniej farby, a więc mniej szkodzimy środowisku”.

Nordex i BASF – zgrany tandem

Owocem współpracy Nordex i BASF okazał się gigantyczny wiatrak, który w ciągu roku dostarcza 8,7 mln kilowatogodzin. Jest to ilość energii, jaka wystarcza by zasilić rocznie 2000 czteroosobowych gospodarstw domowych w Niemczech.

To nie pierwsze wspólne przedsięwzięcie firm Nordex i BASF. Ich współpraca trwa od pięciu lat, zaś jeden z najważniejszych ich projektów to uruchomiony w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych park wiatrowy składający się z 34 wiatraków. Kolejne ich wspólne przedsięwzięcie ujrzy światło dzienne na przełomie 2013 i 2014 roku.

Źródło: BASF

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA