REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Vision G-Code – Mercedes zasilany lakierem

Na otwarciu nowego ośrodka w Pekinie Mercedes-Benz po raz pierwszy zaprezentował swój koncepcyjny model Vision G-Code, który jest zasilany za pośrednictwem... lakieru! Galwaniczna powłoka zmienia samochód w wielki panel słoneczny, który pozyskuje energię ze słońca i wiatru.

Vision G-Code Mercedes

Fot. arch. Mercedes-Benz

Brzmi nieprawdopodobnie, ale nowy model Mercedesa może pozyskiwać energię za pośrednictwem specjalistycznego lakieru. Jak tłumaczy firma, dzięki powłoce auto zachowuje się jak wielki panel słoneczny o doskonałej efektywności. Równocześnie może ono też pobierać energię z wiatru – podczas jazdy, z ruchu opływającego je powietrza, oraz w spoczynku, z wiatru naturalnego.

Pozyskana w ten sposób energia zostaje wykorzystana do syntezy metanu i wodoru. Samochód posiada dwa układy napędzające – z przodu zasilany wodorem turbodoładowany silnik spalinowy, z tyłu silnik elektryczny. Dodatkowym źródłem energii jest zawieszenie typu „power on the move”. Polega to na tym, że przy pomocy specjalnego układu hydraulicznego samochód przechwytuje energię z ruchu zawieszenia w czasie jazdy auta.

Aby nadać srebrnemu G-Code jeszcze bardziej efektowny wygląd, firma wprowadziła kolorowe podświetlenie osłony chłodnicy. Zmienia się ono w zależności od trybu, w jakim pozostaje samochód – gdy jest zaparkowany, osłona pulsuje na niebiesko, w trybie elektrycznym zaczyna się dodatkowo mienić miniaturowymi gwiazdkami, w ekologicznym trybie hybrydowym zmienia kolor na fioletowy, a w trybie sportowym – na czerwony.

Fot. arch. Mercedes-Benz

Wszystko oczywiście brzmi rewelacyjnie, firma zastrzega jednak, że to tak naprawdę dopiero projekt. G-Code wyznacza obiecujące ścieżki rozwoju w motoryzacji, ale niestety zanim tego typu model trafi do seryjnej produkcji, jeszcze wiele wody upłynie w Wiśle…

Źródło: Mercedes-Benz

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 6
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA