a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweToyota Prius z „chłodnym” lakierem

Toyota Prius z „chłodnym” lakierem

Czwarta generacja Toyoty Prius zwraca uwagę niezwykłymi lakierami. Ich żywe odcienie przykuwają wzrok, ale to nie wszystko – powłoka lakiernicza Thermo-Tec w kolorze Lime Green odbija promieniowanie podczerwone, dzięki czemu karoseria nie nagrzewa się tak bardzo, jak w przypadku zwykłego lakieru.

Toyota Prius

Toyota Prius w nowym odcieniu Thermo-Tec Lime Green. Fot. arch. Toyota

Wchodząca obecnie do sprzedaży czwarta generacja Toyoty Prius dostępna jest w dziewięciu kolorach: białym Super White II, srebrnym Silver Metallic, perłowym White Pearl Crystal Shine, połyskliwie czarnym Attitude Black Mica, szarym Gray Metallic, ciemnoniebieskim Dark Blue Mica Metallic oraz trzech nowych: Steel Blonde Metallic, Thermo-Tec Lime Green oraz Emotional Red.

Odcienie Steel Blonde Metallic oraz Thermo-Tec Lime Green są na razie dostępnie jedynie w Japonii. Jeśli się to jednak zmieni, Thermo-Tec Lime Green może zrobić furorę na świecie. Jest to bowiem lakier, który zawiera duże cząstki dwutlenku tytanu odbijające promieniowanie podczerwone. Dzięki temu mniej się nagrzewa – w upalny dzień temperatura pomalowanej nim karoserii może być niższa nawet o 5°C w porównaniu z konwencjonalną powłoką. Oznacza to większy komfort podróży, mniejsze wydatki i mniejsze szkody dla środowiska. Thermo-Tec Lime Green został zaprezentowany na 2015 Tokyo Motor Show i, jak zapewnia producent, jest pierwszym na świecie lakierem o takich właściwościach.

Uwagę przykuwa także druga nowinka – ogniście czerwony Emotional Red. Połysk oraz intensywny odcień lakieru podkreślają nowoczesny i dynamiczny wygląd nowej Toyoty Prius. Efekt ten jest osiągnięty został poprzez połączenie odpowiedniej formuły lakieru oraz samego procesu jego nanoszenia. W warstwie podkładowej powłoki znajdują się odbijające światło cząstki aluminium, warstwa bazowa zawiera żywy czerwony pigment, ochronę zaś zapewnia zewnętrzna warstwa przezroczystego lakieru nawierzchniowego. Na szczęście samochody w tym pięknym odcieniu są dostępne również poza Japonią.

Toyota Prius weszła do sprzedaży w roku 1997 i była pierwszym całkowicie hybrydowym pojazdem dostępnym na rynku. Druga generacja ujrzała światło dzienne w roku 2003, trzecia zaś – w 2009. Obecnie przyszedł czas na czwartą generację, którą oprócz atrakcyjnego wyglądu gwarantowanego przez lakiery wyróżnia m.in. wyjątkowo cichy, lekki i wydajny napęd hybrydowy.

Źródła: Toyota, Motonews.pl, Paultan.org