REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Tikkurila – wyniki za rok 2017

W minionym roku Tikkurila zanotowała ogromne, kilkudziesięcioprocentowe spadki, jeśli chodzi o zysk ze sprzedaży. Powodem są kłopoty związane z wdrażaniem nowego systemu ERP oraz problemy z zaopatrzeniem w surowce i materiały opakowaniowe.

Tikkurila wyniki 2017

Fot. geralt / pixabay.com

W skrócie wyniki finansowe Tikkurili za rok 2017 prezentują się następująco:

  • przychody ze sprzedaży: wzrosły o 1,8% i wyniosły 582,4 mln € (w roku 2016: 572 mln €),
  • zysk operacyjny: zmalał o 63,6% i wyniósł 19,3 mln € (w roku 2016: 53,1 mln €),
  • skorygowany zysk operacyjny: zmalał o 46,7% i wyniósł 28,8 mln € (w roku 2016: 54 mln €).

Ogromny spadek zysku jest spowodowany przede wszystkim wdrażaniem nowego systemu ERP oraz wysokimi cenami surowców i materiałów opakowaniowych. Ponadto fabryka jednego z największych dostawców surowców Tikkurili została zniszczona w wyniku pożaru w styczniu minionego roku, co spowodowało dodatkowe problemy zaopatrzeniowe. Firma zareagowała, podnosząc ceny na kilku rynkach, ale tylko częściowo zrekompensowało to poniesione koszty.

Przychody ze sprzedaży pozostały na poziomie zeszłorocznych, ale z powodu problemów związanych z wdrażaniem systemu ERP oraz mniejszą dostępnością surowców koncern nie mógł na bieżąco reagować na potrzeby rynku i stracił udziały na kilku rynkach, m.in. w Szwecji i w Finlandii. W Polsce udało mu się zachować dotychczasową silną pozycję. Prócz tego poprawiła się jego sytuacja w Rosji, gdzie pomocny okazał się korzystny kurs rubla.

Mimo tak dużych spadków prognozy Tikkurili na rok 2018 są dobre. Pewien niepokój budzi co prawda sytuacja na rynku nieruchomości w Szwecji, jednak dla kluczowych rynków fińskiego producenta w najbliższych miesiącach zapowiadany jest dynamiczny rozwój. Rozwiązano już także większość problemów związanych z systemem ERP. Głównym wyzwaniem pozostają ceny surowców i opakowań, które w tym roku nadal mają rosnąć. By zrekompensować poniesione z tego tytułu koszty, zarząd planuje podnieść ceny i podjąć inne konieczne kroki w celu zwiększenia zyskowności.

Źródło: Tikkurila

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA