a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiFototapeta zamiast malowania ścian – czy warto się na to zdecydować?

Fototapeta zamiast malowania ścian – czy warto się na to zdecydować?

Fototapety po wielu latach nieobecności w świecie aranżacji wnętrz powróciły w wielkim stylu i brylują od kilku już sezonów nie tylko w naszych salonach, ale także łazienkach i kuchniach. Urządzając mieszkanie, musimy podjąć wiele trudnych decyzji. Jedną z nich jest z pewnością ta, czy zdecydować się na tapetę, czy pozostać przy tradycyjnym malowaniu ścian. Nasza odpowiedź może Was zaskoczyć – stawiamy na jedno i drugie!

fototapeta

Redro.pl

Co mamy na myśli mówiąc, by zdecydować się i na fototapety, i na malowanie ścian? Fototapety odznaczają się zazwyczaj wyrazistymi wzorami. Mogą to być ponadczasowe desenie, malownicze widoki, abstrakcyjne kompozycje czy elementy natury. Jeśli takimi przedstawieniami pokrylibyśmy cały pokój, osiągnęlibyśmy z pewnością zapierający dech w piersiach efekt, ale niekoniecznie w pozytywnym znaczeniu. Urządzając przestrzeń, należy znaleźć złoty środek w doborze dekoracji. Jedna ściana w pokoju pokryta efektownym wzorem w zupełności wystarczy, a pozostałe możemy pomalować odpowiednio dobraną kolorystycznie farbą. Takie zorganizowanie przestrzeni pozwoli nam się cieszyć efektownym wystrojem, który będzie nie tylko stylowy, ale także niezwykle praktyczny. Jeśli zastanawiacie się, czy postawić na fototapetę, zamiast malować wszystkie ściany na jeden kolor, to poniżej zebraliśmy kilka dowodów, które utwierdzą Was w przekonaniu, że naprawdę warto.

Szybki sposób na efektowną dekorację

Mogłoby się wydawać, że montaż tapety to nie lada wyzwanie. Tymczasem, jeśli tylko mamy pod ręką osobę do pomocy, to nie potrzebujemy specjalisty, by poradzić sobie z tym zadaniem. Dodatkowym atutem jest to, że wykorzystywane do produkcji materiały są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu nie ma ryzyka, że niechcący rozerwiemy lub uszkodzimy bryty. W zaledwie jedno popołudnie możemy całkowicie odmienić dotychczasowy wystrój pokoju. Nie bez znaczenia jest również fakt, że tapety przyklejamy raz, a ścianę bardzo często musimy pokryć dwoma, a nawet trzema warstwami farby, zwłaszcza gdy diametralnie zmieniamy odcień. Jeśli ozdabiamy w ten sposób nie tylko jeden pokój, ale kilka pomieszczeń w naszym mieszkaniu, zaoszczędzimy sporo czasu i pracy.

fototapetaModny dodatek w Twoim stylu

Najpiękniejszy nawet odcień farby nie pozwoli nam wyczarować takiej aranżacji, jak odpowiednio dobrane fototapety. Mapa świata w formie oryginalnej, geometrycznej grafiki zachwyci każdego miłośnika podróży, malowniczy pejzaż pozwoli się cieszyć bliskością natury nawet wówczas, gdy mieszkamy w centrum wielkiego miasta, a imitacja szlachetnego marmuru zastąpi nam nudne ściany efektownym akcentem, na zakup którego wcale nie będziemy musieli wydać majątku. Szeroki wybór wzorów ściennych dekoracji sprawia, że wybierając modny dodatek, możemy także podkreślić naszą osobowość, umiłowanie konkretnej estetyki lub po prostu nasze hobby. Jeśli zdecydujemy się na ozdobę, która dokładnie odzwierciedla nasze potrzeby, możemy być pewni, że taki akcent nigdy nam się nie znudzi. Modne jest bowiem nie to, co na topie, lecz to, co nam się podoba!

fototapetaProsty trick na większy metraż

W aranżacji wnętrz znane są sprytne tricki, dzięki którym możemy optycznie powiększyć niewielki pokój. Najczęściej decydujemy się na oszczędny w wyrazie wystrój i minimalistyczne dodatki, a także malujemy ściany na jasny kolor. Czasami jednak to za mało, by cieszyć się zadowalającym nas efektem. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam trójwymiarowa fototapeta. Mapa, wspomniana przed chwilą, nie stworzy nam iluzji głębi, ale efektowny pejzaż lub przedstawienie metropolii widzianej z lotu ptaka już tak. Im więcej przestrzeni znajduje się na wybranym przez nas wzorze, tym lepszy efekt osiągniemy. Warto sięgać po takie wizerunki, które odznaczają się kilkoma planami. Doskonałym przykładem jest górska panorama z zielonymi halami, wysokimi szczytami i bezkresnym niebem lub morskie wybrzeże z plażą, wzburzonymi falami i zachodem słońca. Z kolei zwolennikom nowoczesnych, ascetycznych wnętrz polecamy geometryczne kompozycje, bazujące na złudzeniach optycznych.

Podwójne ocieplenie pokoju

Odpowiednio dekorując pokój, możemy także sprawić, że stanie się on o wiele cieplejszy i to na dwóch płaszczyznach. Co mamy na myśli? W dawnych czasach do dyspozycji mieliśmy tylko papierowe fototapety, dzisiaj bogactwo materiałów jest wprost oszałamiające. Na szczególną uwagę zasługują tapety na flizelinie, które odznaczają się większą grubością brytów. Przykrycie ściany takim elementem spowoduje, że zmniejszymy utratę ciepła i zapewnimy sobie lepszą izolację. Duże znaczenie odgrywają jednak nie tylko kwestie technologiczne, ale także wizualne, jakimi będzie się odznaczać wybrana przez nas fototapeta. Mapa Afryki, ułożona z prażonych ziaren kawy, ociepli wizualnie minimalistyczną kuchnię, utrzymany w kolorach ziemi deseń sprawdzi się w nowoczesnym salonie, z kolei graficzne przedstawienie dżungli, w której kryją się kolorowe ptaki, zapewni nam tropikalną atmosferę w przestronnej sypialni.

fototapetaFototapeta to coś więcej niż tylko zwykła dekoracja przestrzeni. To wielofunkcyjna ozdoba, która pozwoli nam diametralnie zmienić dotychczasowy charakter wnętrza. Zamiast decydować się na najprostsze rozwiązanie, czyli pomalowanie wszystkich ścian farbą, warto prowadzić jeden wyrazisty akcent, który ociepli wystrój, powiększy metraż i pozwoli nam stworzyć aranżację, jaka będzie cieszyć nasze oczy przez wiele lat.

Fot. archiwum redro.pl