a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneTikkurila – wyniki 2014

Tikkurila – wyniki 2014

Rynek rosyjski przysporzył w tym roku firmie Tikkurila sporo problemów. Z powodu niepewnej sytuacji geopolitycznej i osłabienia rubla koncern zanotował znaczące spadki.

Tikkurila

Osłabienie rubla spowodowało znaczne spadki wskaźników finansowych firmy Tikkurila w minionym roku.
Fot. julochka / Foter.com / CC BY-NC

Najważniejsze punkty raportu finansowego Tikkurila:

  • przychód w całym roku 2014 wyniósł 618,4 mln € i spadł o 5,3% (2013: 653 mln €),
  • zysk operacyjny w roku 2014 wyniósł 63,7 mln € i spadł o 10,9% (2012: 71,5 mln €),
  • podobnie jak w roku ubiegłym, znaczący spadek zanotowano w ostatnim kwartale – przychód spadł o 10,5%, zysk operacyjny – aż o 167,5%.

Prezes Erkki Järvinen wyjaśnia, że tak wyraźne pogorszenie wyników to efekt niepewnej sytuacji geopolitycznej na Ukrainie i związanych z tym sankcji nałożonych na Rosję, osłabionego rubla oraz spadku cen oleju. W pozostałych krajach objętych działalnością koncernu sytuacja była stabilna. Do spadku przychodu przyczyniła się też większa niż w roku poprzednim liczba inwestycji.

Ponieważ nadzieje na ustabilizowanie sytuacji politycznej i gospodarczej w najbliższym czasie są niewielkie, trudno przewidzieć, jak ukształtują się wyniki finansowe w bieżącym roku. Zarząd zamierza jednak podnieść ceny farb Tikkurila w Rosji, aby choć trochę zrekompensować przewidywany spadek zapotrzebowania. Celem na najbliższe miesiące będzie przede wszystkim wzmocnienie pozycji na rynku rosyjskim, nawet na przekór niekorzystnej sytuacji politycznej.

Źródło: Tikkurila