REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Test w komorze solnej – normy i modyfikacje

Podstawowa wersja testu w komorze solnej to badanie z udziałem solanki – wodnego roztworu chlorku sodu. Istnieje jednak cały szereg modyfikacji tego testu, wykorzystujących dodatkowe substancje aby zaostrzyć jeszcze warunki panujące w komorze. Szczegółowy opis poszczególnych badań znaleźć można w normach.

test w komorze solnej

Fot. Wikimedia Commons

Badanie w rozpylonej obojętnej solance określane jest skrótem NSS (ang. Neutral Salt Spray). Jest ono wyjściową wersją testu, który można jednak na różne sposoby modyfikować.

Zmieniając odpowiednio parametry badania możemy odtworzyć w pewnym stopniu warunki naturalne. Na przykład manipulowanie temperaturą w zakresie 30-40°C i wilgotnością między 50 a 95% pozwala częściowo odtworzyć warunki korozji atmosferycznej w klimacie morskim.

Badanie w komorze solnej z dodatkiem kwasu octowego (kwaśna mgła solna) nazywamy testem AASS (ang. Acetic Acid Salt Spray). Wariant z kwasem octowym i z dodatkiem miedzi jako przyspieszacza nazywany jest CASS (ang. Copper Accelerated Salt Spray). Skrótem SWAAT określa się natomiast badanie w wodzie morskiej (ang. Sea Water Acetic Acid Test).

Jeśli chodzi o normy dotyczące tego badania, należą do nich obowiązujący w Polsce standard PN-EN ISO 9227:2012E, amerykański ASTM B117-11 i niemiecki DIN50021. Prócz tego organizacja ASTM opublikowała też dodatkowe normy dla testu CASS (ASTM B 368-09) i dla zmodyfikowanych badań w komorze solnej (ASTM G 85-11). Pierwszy z tych standardów jest przeznaczony przede wszystkim do badań dekoracyjnych powłok nikiel/chrom lub miedź/nikiel/chrom na podłożach stalowych, plastikowych albo na stopach cynku lub aluminium. Drugi zaś uwzględnia prócz standardowej wersji testu także badanie AASS, SWAAT oraz test z udziałem SO2.

Opracowano na podstawie:
[1] Stalenierdzewne.pl
[2] Przyspieszone badanie laboratoryjne w obojętnej mgle solnej, Politechnika Szczecińska
[3] ASTM

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 3
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA