a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneTechnologia za 100 mln € w fabryce akryli w Europie

Technologia za 100 mln € w fabryce akryli w Europie

W jednej z największych fabryk akryli w Europie wprowadzony zostanie nowy proces oczyszczania, który pozwoli zwiększyć wydajność i ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Nowa technologia została częściowo sfinansowana przez rząd Francji oraz UE.

Fot. arch. Arkema

Do roku 2026 Arkema wprowadzi w swojej fabryce w Carling we Francji nową, opatentowaną technologię oczyszczania. Ma ona poprawić wydajność operacyjną i ograniczyć ślad ekologiczny zgodnie z najwyższymi standardami. Nowa inwestycja ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla w fabryce o 20%.

Kolejny ważny krok

Zakład w Carling to jedna z najważniejszych fabryk akryli w Europie. Produkuje monomery akrylowe wykorzystywane w branży powłok, klejów, oczyszczania wody, a także nowoczesnych materiałów stosowanych w elektronice, branży baterii czy druku 3D. Jak komentuje Richard Jenkins, starszy wiceprezes, oddział Coating Solutions:

Inwestycja w fabryce w Carling jest potwierdzeniem silnego, długoterminowego zaangażowania we wspieranie naszych klientów na ich drodze wzrostu i zrównoważonego rozwoju. Po tym, jak w roku 2022 wprowadziliśmy monomery akrylowe pochodzenia biologicznego, stosując podejście oparte na bilansie masy, nasz nowy projekt w Carling jest kolejnym ważnym krokiem, przybliżającym nas do pozycji lidera w obszarze niskowęglowych materiałów akrylowych.

W połączeniu z coraz większym udziałem surowców pochodzenia biologicznego, nowa technologia wprowadzona w zakładzie umożliwi Arkemie dalszą dekarbonizację swojej oferty monomerów akrylowych, specjalistycznych żywic i dodatków. Umocni również pozycję firmy jako dostawcy służącego swoim partnerom rozwiązaniami o niskim śladzie węglowym.

Wydajne operacje, mniej rozpuszczalników

Nowy proces oczyszczania, w który Arkema zainwestowała 130 mln €, umożliwi bardziej efektywne i niskowęglowe operacje w zakładzie, optymalizację surowców i zarządzanie odpadami. Doprowadzi również do znaczącego ograniczenia wykorzystania rozpuszczalników. Inwestycja została częściowo sfinansowana przez Francję w ramach programu France 2030 koordynowanego przez ADEME oraz Unię Europejską (NextGenerationEU).

Źródło: Arkema