a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneTechnologia vs. wyzwania społeczne

Technologia vs. wyzwania społeczne

Kilkadziesiąt firm i organizacji połączyło siły, by razem opracowywać technologie służące bardziej zrównoważonemu społeczeństwu. Wśród nich jest duży producent farb.

Fot. Mohamed_hassan / pixabay.com

Ponad 82 firmy i organizacje zaangażowały się w holenderski program badawczy, którego celem jest rozwijanie nowych technologii pomagających rozwiązać dzisiejsze problemy społeczne. Wśród uczestników programu jest koncern AkzoNobel.

Ekosystem współpracy

Finansowany przez holenderski rząd program „Perspectief” tworzy siedem dużych konsorcjów. AkzoNobel ma odegrać kluczową rolę w projekcie SusInkCoat, badającym możliwości tworzenia bardziej zrównoważonych tuszów i powłok. Jak komentuje André van Linden, dyrektor naukowych programów akademickich w AkzoNobel oraz jeden z liderów programu SusInkCoat:

Nasze dyskusje o współpracy z partnerami w SusInkCoat były bardzo pozytywne. Wszyscy mierzymy się z tymi samymi wyzwaniami społecznymi – jak dokonać transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego – i poszukujemy podobnych rozwiązań dla różnych obszarów zastosowań. Nigdy jednak nie zajmowaliśmy się tym konkretnym problemem badawczym wspólnie, dlatego potrzebujemy odpowiedniego ekosystemu współpracy.

Producent farb współpracować będzie z partnerami ze środowiska biznesowego i akademickiego (wśród których są m.in. Canon, Evonik, GFB, PTG, RUG Ventures), opracowując materiały, procesy i zastosowania poprawiające wytrzymałość i funkcjonalność powłok, cienkich filmów i tuszów oraz zwiększające możliwości ich recyklingu. Program potrwać ma przez najbliższe pięć lat.

Inne tematy, inne zagadnienia

Pozostałe konsorcja w ramach programu zajmują się innymi zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia bardziej zrównoważonego społeczeństwa. Są to m.in. smaczniejsza żywność pochodzenia roślinnego, płaska optyka dla bardziej zrównoważonego sprzętu hi-tech oraz tańsze i lepiej dostępne technologie obrazowania medycznego.

Źródło: AkzoNobel