a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSzybsza i tańsza obróbka karoserii z procesem Henkel

Szybsza i tańsza obróbka karoserii z procesem Henkel

Opracowany przez firmę Henkel przy wsparciu koncernu Audi dwuetapowy proces Bonderite pozwala na obróbkę wstępną karoserii samochodowej wykonanej z wielu metali, nawet o wysokiej zawartości aluminium. Niegdyś – technologiczna nowinka, dziś stał się standardem stosowanym na całym świecie.

Henkel Bonderite obróbka wstępna karoserii

Fot. arch. Henkel

Proces może być stosowany w przypadku karoserii wykonanych z wielu metali, o zawartości aluminium nawet do 100%. Wcześniej standardem jeśli chodzi o obróbkę wstępną karoserii było fosforowanie cynkowe, miało ono jednak jeden poważny mankament – w przypadku wysokiej zawartości aluminium w metodzie tej powstawała duża ilość odpadów, które trudno było później usunąć z kąpieli i z obrabianej powierzchni.

Opracowana przez ekspertów Henkla technologia okazała się więc cenną alternatywą. Ze względu na różne właściwości stali i aluminium, obróbka odbywa się na dwóch poziomach. Metoda pozwala zastosować większą zawartość aluminium bez obawy o ilość odpadów oraz, w konsekwencji, większe wydatki i wyższe zużycie środków chemicznych. Proces jest również szybszy.

Firma Audi była pierwszym producent aut, który włączył tę technologię do swojego procesu produkcyjnego. Dziś metoda ta jest już standardem, wykorzystywanym przez wielu wytwórców samochodów, ponieważ jest efektywna, wymaga niewielkich nakładów energii i generuje mało odpadów. Jak mówi Peter Kuhm, dyrektor oddziału Automotive Surface Treatment Europe w Henkel Adhesive Technologies:

Dwuetapowy proces obróbki wstępnej Bonderite dla karoserii wykonanych z wielu metali zapewnia doskonałą ochronę przed korozją, a równocześnie zmniejsza koszty produkcji. Jesteśmy bardzo dumni z naszej współpracy, nie tylko z Audi, ale również z innymi światowymi producentami samochodów.

Źródło: pcimag.com