a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweproszkoweSztuczna inteligencja pomoże w malowaniu proszkowym

Sztuczna inteligencja pomoże w malowaniu proszkowym

Sztuczna inteligencja jest coraz chętniej wykorzystywana przez producentów farb. Tym razem stała się podstawą oprogramowania, które zwiększy efektywność malowania proszkowego.

Fot. arch. AkzoNobel

Oddział Powder Coatings AkzoNobel we współpracy z firmą coatingAI opracował innowacyjne oprogramowanie. Przy pomocy sztucznej inteligencji będzie ono pomagało klientom w udoskonaleniu procesu aplikacji farb i ograniczeniu śladu węglowego.

Rekomendacje sztucznej inteligencji

Pierwsza tego typu technologia w branży, nazwana Flightpath, optymalizuje ustawienia sprzętu malarskiego, tak aby ograniczyć defekty powłoki i nadmierny oprysk oraz poprawić zużycie farby. Tym samym pozwala zminimalizować koszty, zmniejszyć ryzyko ponownego malowania oraz zaoszczędzić czas i energię. Jak komentuje Remco Maassen van den Brink, dyrektor ds. marketingu w oddziale Powder Coatings AkzoNobel:

Cieszymy się, mogąc połączyć siły z coatingAI i zwiększyć nasze możliwości obsługi technicznej. Aktywnie poszukujemy sposobów, jak wesprzeć naszych klientów nastawionych na bardziej zrównoważone działania, a dzięki nowemu oprogramowaniu zdecydowanie będziemy w stanie pomóc im osiągać lepsze rezultaty. Równocześnie przybliżymy się do realizacji naszych własnych celów – zmniejszenia o połowę emisji dwutlenku węgla wzdłuż łańcucha dostaw do roku 2030.

Nowa technologia pozwala klientom zoptymalizować takie parametry jak ruch pistoletu natryskowego i uzyskać bardziej jednorodną powłokę o mniejszej ilości wad lakierniczych – wszystko dzięki rekomendacjom opartym na sztucznej inteligencji. Oprogramowanie nie wymaga złożonej integracji i jest w stanie dostosować zalecane parametry do konkretnych warunków.

Współpraca ze start-upem

Program Flightpath rozwijany był przez ostatnie dwa lata. AkzoNobel rozpoczął współpracę ze start-upem coatingAI po tym, jak zgłosił się on do konkursu Paint the Future w 2021 roku. Maassen van den Brink dodaje:

Współpraca ze start-upami takimi jak coatingAI – które przekraczają granice i łamią bariery, by zmieniać oblicze branży farb i powłok – oznacza, że możemy także przyspieszyć naszą własną rewolucję w malowaniu proszkowym. I zapewniać wyższy niż inni poziom obsługi.

Źródło: AkzoNobel