Sztuczna inteligencja jest coraz chętniej wykorzystywana przez producentów farb. Tym razem stała się podstawą oprogramowania, które zwiększy efektywność malowania proszkowego.
Oddział Powder Coatings AkzoNobel we współpracy z firmą coatingAI opracował innowacyjne oprogramowanie. Przy pomocy sztucznej inteligencji będzie ono pomagało klientom w udoskonaleniu procesu aplikacji farb i ograniczeniu śladu węglowego.
Rekomendacje sztucznej inteligencji
Pierwsza tego typu technologia w branży, nazwana Flightpath, optymalizuje ustawienia sprzętu malarskiego, tak aby ograniczyć defekty powłoki i nadmierny oprysk oraz poprawić zużycie farby. Tym samym pozwala zminimalizować koszty, zmniejszyć ryzyko ponownego malowania oraz zaoszczędzić czas i energię. Jak komentuje Remco Maassen van den Brink, dyrektor ds. marketingu w oddziale Powder Coatings AkzoNobel:
Cieszymy się, mogąc połączyć siły z coatingAI i zwiększyć nasze możliwości obsługi technicznej. Aktywnie poszukujemy sposobów, jak wesprzeć naszych klientów nastawionych na bardziej zrównoważone działania, a dzięki nowemu oprogramowaniu zdecydowanie będziemy w stanie pomóc im osiągać lepsze rezultaty. Równocześnie przybliżymy się do realizacji naszych własnych celów – zmniejszenia o połowę emisji dwutlenku węgla wzdłuż łańcucha dostaw do roku 2030.
Nowa technologia pozwala klientom zoptymalizować takie parametry jak ruch pistoletu natryskowego i uzyskać bardziej jednorodną powłokę o mniejszej ilości wad lakierniczych – wszystko dzięki rekomendacjom opartym na sztucznej inteligencji. Oprogramowanie nie wymaga złożonej integracji i jest w stanie dostosować zalecane parametry do konkretnych warunków.
Współpraca ze start-upem
Program Flightpath rozwijany był przez ostatnie dwa lata. AkzoNobel rozpoczął współpracę ze start-upem coatingAI po tym, jak zgłosił się on do konkursu Paint the Future w 2021 roku. Maassen van den Brink dodaje:
Współpraca ze start-upami takimi jak coatingAI – które przekraczają granice i łamią bariery, by zmieniać oblicze branży farb i powłok – oznacza, że możemy także przyspieszyć naszą własną rewolucję w malowaniu proszkowym. I zapewniać wyższy niż inni poziom obsługi.
Źródło: AkzoNobel