a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSzara Europa – kolory samochodów 2019 wg Axalty

Szara Europa – kolory samochodów 2019 wg Axalty

80% samochodów na światowych drogach pozostaje utrzymana w odcieniach monochromatycznych – białym, czarnym, szarym lub srebrnym. Tak wynika z najnowszego, 67. już raportu najpopularniejszych kolorów aut, opracowanego przez ekspertów Axalty. Na pierwszym miejscu, z wynikiem 38%, niezmiennie pozostaje biel.

kolory samochodów 2019 raport Axalty

Fot. 453169 / pixabay.com

Biały zajmuje pozycję lidera wśród najpopularniejszych kolorów samochodów od roku 2011, więc i tym razem jego zwycięstwo nie było niespodzianką. Kolor utrzymał swój wynik z roku poprzedniego.

Szary po raz pierwszy numerem 1 w Europie

Nieznacznie wzrósł udział koloru czarnego (z 18 do 19%) oraz szarego (z 12 do 13%). Zaskoczeniem może być natomiast spadek popularności srebrnego – tegoroczne 10% oznacza spadek o 2% w stosunku do roku poprzedniego i najniższy wynik od ponad dekady. Równocześnie eksperci zwracają uwagę, że rośnie popularność koloru szarego.

Wyraźnie widać to w Europie. Popularność koloru białego spadła tu o 1%, o 2% natomiast wzrosła popularność szarego, skutkiem czego szary po raz pierwszy w historii został najchętniej wybieranym kolorem samochodów na naszym kontynencie.

Nowoczesna, elegancka i czysta biel

W innych regionach pierwsze miejsce wciąż zajmuje biel. Największym wzięciem cieszy się w Azji, gdzie poprawiła jeszcze swój wynik o 1% w stosunku do roku poprzedniego, i gdzie jej udział wynosi już 49%. Oznacza to, że niemal co drugi samochód w Azji jest biały. W samych Chinach aż 57% samochodów jest właśnie w tym odcieniu. Annie You, projektant koloru Axalty w oddziale chińskim, komentuje to następująco:

W Chinach klienci najchętniej wybierają to, co nowoczesne, eleganckie i czyste. Biel jako kolor samochodu pozostaje więc oczywistym wyborem.

W obydwu Amerykach najpopularniejszym odcieniem samochodu pozostaje, podobnie jak w Azji, biały, ale – tak jak w Europie – rośnie zainteresowanie kolorem szarym.

Poza skalą szarości

Choć światowe drogi są w 80% zdominowane przez skalę szarości, pojawiają się jednak również odważniejsze kolorystyczne akcenty – zwłaszcza odcienie z pogranicza zielonego i niebieskiego, zainspirowane oceanem, oraz różne tony czystego niebieskiego. Zaraz za niebieskim plasuje się czerwony (6%), który największą popularnością cieszy się w Ameryce Północnej (9%), a dalej brązowy/beż oraz żółty/złoty (kolejno 3% i 2%). Te ostatnie najczęściej spotkać można w Rosji (gdzie brązowe/beżowe stanowią aż 12% wszystkich samochodów), Indiach, Japonii i Chinach.

Cały najnowszy raport Axalty, dotyczący najpopularniejszych kolorów samochodów, można znaleźć na stronie producenta.

Źródło: Axalta Coating Systems, european-coatings.com