REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Światowy rynek lakierów samochodowych pod lupą

Zgodnie z nowym raportem firmy MarketsandMarkets do roku 2018 światowy rynek lakierów samochodowych zwiększy swe obroty do 11,7 mld dolarów. Pod względem liczby produkowanych aut – a więc i zapotrzebowania na lakiery – przoduje zdecydowanie Azja i Pacyfik. Europa jest na drugim miejscu.

rynek lakierów samochodowych

Fot. patkisha (sxc.hu)

Raport MarketsandMarkets analizuje rynek z punktu widzenia rodzajów powłok (elektroforetyczna, podkład, farba bazowa, lakier), technologii (farby rozpuszczalnikowe, wodorozcieńczalne, proszkowe), tekstury, typów pojazdów oraz obszarów geograficznych.

Zapotrzebowanie na powłoki samochodowe jest zdecydowanie największe w rejonie Azji i Pacyfiku – szacuje się, że w 2013 roku wyprodukowanych tu zostanie 47 milionów aut. To ponad dwukrotnie więcej niż w Ameryce Północnej, która póki co jest na trzecim miejscu i gdzie w 2013 przewiduje się produkcję na poziomie 17,9 mln pojazdów.

Rynek europejski z kolei wybrnął już z kryzysu roku 2009 i w latach 2013-2018 będzie się prawdopodobnie powoli, ale stabilnie rozwijał (CAGR na poziomie 4,15%). Europa jest na drugim miejscu pod względem ilości produkowanych pojazdów – w 2013 z tutejszych fabryk ma wyjść około 18,4 mln aut. Mimo to jednak specjaliści przewidują, że do 2018 roku nasz kontynent straci swą pozycję na liście na rzecz Ameryki Północnej. Czołowi europejscy producenci farb to BASF (Niemcy), AkzoNobel (Holandia), Bayer (Niemcy), Beckers (Niemcy) i Royal DSM (Holandia).

Jeśli chodzi o rodzaje farb i lakierów samochodowych, jakie w nadchodzących latach będą się cieszyć największą popularnością, należą do nich przede wszystkim ekologiczne produkty wodorozcieńczalne o niskiej zawartości LZO.

Specjaliści MarketsandMarkets wzięli też pod lupę 22 najważniejszych producentów powłok samochodowych na świecie. Należą do nich m.in. PPG Industries, BASF, Axalta Coating Systems oraz Sherwin-Williams.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA