a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneŚwiatowy rynek farb: powrót do normy w 2021

Światowy rynek farb: powrót do normy w 2021

Firma Kusumgar, Nerlfi & Growney opublikowała swój czwarty raport dotyczący światowego rynku farb. W bieżącym roku z powodu trwającej pandemii spodziewany jest minimalny lub zerowy wzrost, jednak już od przyszłego roku rynek zacznie wracać do normalności i rosnąć w tempie 4% rocznie.

światowy rynek farb raport Kusumgar, Nerlfi & Growney

Fot. Skitterphoto / pixabay.com

Według ekspertów Kusumgar, Nerlfi & Growney światowa w roku 2019 sprzedano 44,4 mln ton warte blisko 132 mld €. W stosunku do roku 2009, czyli czasów globalnej recesji, zanotowano wzrost o 66%.

W tym roku – minimalny wzrost, w niektórych sektorach spadki

W ostatnich latach produkcja farb nieznacznie rosła, ale w 2019 roku zanotowano spowolnienie wzrostu. W bieżącym roku, w związku z pandemią koronawirusa i jej wpływem na światową gospodarkę, spodziewany jest minimalny lub zerowy wzrost. Niektóre sektory rynku farb mogą zanotować wyraźne spadki.

Powrót do normalnych wskaźników jest spodziewany w roku przyszłym. Eksperci przewidują, że od roku 2021 wzrost w dłuższej perspektywie utrzymywał się będzie na poziomie 4% rocznie.

Dwa razy więcej farb proszkowych

Zużycie farb architektonicznych (dekoracyjnych) w roku 2019 wyniosło 26 mln ton o wartości ok. 49 mld €, podczas gdy przemysłowych – 18,4 mln ton o wartości 73 mld €. Ilościowo sprzedaż farb dekoracyjnych wzrosła w stosunku do roku 2009 o 72%, zaś przemysłowych – o 59%. Dla obydwu sektorów rynku do roku 2024 prognozowany jest wzrost na poziomie 4% rocznie.

Farby wodorozcieńczalne stanowiły w 2019 roku ilościowo 56% światowego rynku farb, z czego 85% przypadło na farby dekoracyjne. Udział technologii rozpuszczalnikowej wyniósł 37%, z czego 71% przypadło na zastosowania przemysłowe. Pozostałe 7% to farby proszkowe, które od roku 2009 podwoiły swój udział w światowym rynku. Udział farb sieciowanych radiacyjnie wzrósł natomiast w ciągu ostatniej dekady aż o 80%.

TOP5 kontroluje 35% rynku

Najwięksi producenci farb na świecie to PPG, Sherwin-Williams, AkzoNobel, Nippon Paint i Axalta Coating Systems. Przy tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę tylko oddziały firm zajmujące się stricte produkcją farb i lakierów. Piątce największych graczy na rynku przypadło w roku 2019 aż 35% sprzedaży farb na świecie.

Źródło: european-coatings.com