a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweŠkoda: ogromna inwestycja w Ostrawie

Škoda: ogromna inwestycja w Ostrawie

Firma Škoda Transportation rozpoczęła ogromną rozbudowę swojego zakładu w Ostrawie. W planach są między innymi nowa lakiernia i dodatkowe linie produkcyjne.

Škoda inwestycja Ostrawa

Fot. arch. Škoda

Rozbudowa ośrodka kosztować będzie około miliarda koron, czyli prawie 170 mln złotych. W co konkretnie zainwestowane zostaną pieniądze? Między innymi w nową lakiernię za 300 mln koron, warsztat maszynowy za 100 mln koron i nowe linie produkcyjne za 200 milinów. W planach jest również zakup urządzeń za kolejne 70 mln.

Obecnie zakład produkcyjny Škoda Vagonka ma powierzchnię 30 tysięcy m². Dzięki wykupieniu kolejnych terenów pod budowę oraz wynajęciu hal w dzielnicy Vítkovice osiągnie powierzchnię dwukrotnie większą – 60 tys. m2.

Coraz więcej zamówień

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowę ośrodka odbyło się 27 lutego. Udział wziął m.in. dyrektor generalny grupy Škoda Transportation, Petr Brzezina, który skomentował:

Pod kierownictwem nowego właściciela, grupy PPG, wiedzie nam się świetnie. Tylko w roku 2019 przyjęliśmy zamówienia o wartości 45 mld koron. Dlatego też podjęliśmy decyzję o ogromnej inwestycji w Ostrawie. W ten sposób wyraźnie zwiększymy nasze możliwości produkcyjne i wydajność produkcji nowych pociągów, zatrudnimy także nowych pracowników.

Dyrektor generalny dodał, że w Ostrawie będzie się również skupiać technologiczne know-how w dziedzinie systemów kierowania, multimedialnych i diagnostycznych spółki-córki Škoda Digital.

450 nowych miejsc pracy

Obecnie ostrawski zakład Škoda Vagonka zatrudnia około 450 osób. W przyszłości, w związku ze zwiększeniem produkcji, liczba pracowników ma wzrosnąć do 900. Jak komentuje prezes zarządu Škoda Vagonka, Martin Bednarz:

Oczywiście zatrudnienie tak wielu osób będzie dla nas wyzwaniem. Dużym plusem pracy u nas jest jednak fakt, że można brać udział w dużych projektach i widzieć efekty swojej pracy od pierwszych części aż po ostateczne przekazanie pojazdu klientowi. Prócz tego zawarliśmy ostatnio umowy zbiorowe z 5-procentowym wzrostem płac i szeroką gamą profitów, co nasi przyszli pracownicy z pewnością docenią.

Jak zapowiada zarząd, rozbudowany ośrodek produkował będzie przede wszystkim jednopokładowe jednostki elektryczne dla klientów z Czech, Słowacji lub Łotwy, a także składy typu push-pull dla kraju morawsko-śląskiego.

Źródło: Škoda