Ośrodek Centre for Process Innovation (CPI) w Wielkiej Brytanii ogłosił, że w ramach większej współpracy opracował nową metodę produkcji surfaktantów. Dzięki niej skorzysta niemal cały przemysł chemiczny.
Nowy proces zmniejsza koszt infrastruktury i poprawia efektywność, nie wpływając przy tym na jakość otrzymanych surfaktantów. Już teraz możliwa jest jego adaptacja do produkcji na skalę masową. Technologia powstała we współpracy z firmą Croda International, technologami NiTech Solutions oraz Uniwersytetem Cambridge i została częściowo sfinansowana przez Innovate UK.
Surfaktanty to środki stosowane w produktach konsumenckich i przemysłowych. Dzięki nim płyny, ciała stałe i gazy, które w normalnych warunkach nie rozpuszczają się w wodzie, stają się rozpuszczalne. Dlatego też szczególnie często dodatki te stosuje się w branży detergentów, do usuwania zanieczyszczeń. Niestety, obecnie produkowane są one w mało efektywny i czasochłonny sposób.
Metoda opracowana przez CPI wykorzystuje nowego typu reaktor, COBR (ang. continuous oscillating baffle reactor) – reaktor przepływowy zapewniający wysoki stopień zmieszania i dokładność. Po testach przeprowadzonych w jednym z zakładów Crody w Wielkiej Brytanii stwierdzono, że technologia jest dużo bardziej kompaktowa niż dotychczas stosowane, co nie wpływa niekorzystnie na jakość uzyskanych surfaktantów. Do tego jest elastyczna – można ją łatwo połączyć z innymi rozwiązaniami, co daje nadzieję na jej zastosowanie także w produkcji pośrednich produktów polimerowych, dodatków organicznych oraz nanocząstek. Skorzystać może na tym cały przemysł chemiczny, w tym również branża farb.
Źródło: european-coatings.com