REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Superhydrofobowe powłoki o topografii liścia lotosu

Czy da się otrzymać superhydrofobowe powłoki naśladujące liść lotosu nie tylko pod kątem chemii powierzchni, ale również topografii? Naukowcy z Izraela udowadniają, że tak.

superhydrofobowe powłoki

Fot. ai3310X / Foter.com / CC BY 2.0

Właściwości superhydrofobowe to zasługa nanocząsteczek. W przypadku jednak większości obecnie otrzymywanych powłok superhydrofobowych nanocząsteczki połączone są z polimerem poprzez wiązania słabe, które łatwo mogą ulec zerwaniu. Dlatego też tego typu rozwiązania nie są trwałe i nie nadają się do długoterminowych zastosowań.

Izrealscy badacze podjęli próbę przyłączenia nanocząsteczek krzemionki do polimeru trwałymi wiązaniami kowalencyjnymi, na wzór topografii liścia lotosu. Operacji dokonano z udziałem sieciowania UV. Ostatecznie udało się uzyskać superhydrofobowe powłoki o dużym kącie zwilżania (150°) i dużo większej trwałości niż dostępne dotychczas rozwiązania.

Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Journal of Applied Polymer Science.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA