REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Styl amerykański – efektowna mieszanka sprzeczności

Styl amerykański w wystroju wnętrz to efektowne połączenie tradycji – stylu georgiańskiego – z różnorodnością typową dla kulturowego miszmaszu Stanów Zjednoczonych. To istna mozaika motywów z różnych stron świata!

styl amerykański

Fot. Benjamin Moore

Zrodzony w Anglii w XVIII wieku styl georgiański odcisnął na amerykańskich domach piętno widoczne do dziś. Jego charakterystyczne cechy to elewacja z czerwonej cegły lub kamienia, rozmieszczone symetrycznie po obu stronach domu kolumny, zdobione drzwi oraz biała stolarka okienna. Wewnątrz natomiast – eleganckie, bogato zdobione meble, parkiet z wiśni, orzecha lub mahoniu oraz stylizowane dekoracje, takie jak obrazy w złoconych ramach lub orientalne dywany. Często pojawiają się również wysokie listwy przypodłogowe i przysufitowe oraz sztukaterie na suficie.

Fot. Benjamin Moore

W miarę upływu czasu oraz nasilania się wpływów obcych – w końcu Stany Zjednoczone są obecnie jednym z najbardziej zróżnicowanych narodowościowo i kulturowo krajów na świecie – ten klasyczny styl o brytyjskich korzeniach ewoluował w stronę różnorodności. W ten sposób w amerykańskich domach pojawiły się motywy dekoracyjne z mniej lub bardziej odległych zakątków świata – Azji, Ameryki Północnej czy Skandynawii.

Radosne łamanie schematów

Amerykańscy projektanci z odwagą i fantazją łączą te pozornie sprzeczne elementy, trzymając się równocześnie swoich korzeni i dbając o przyjazny, rodzinny nastrój. Jak mówi Jerzy Cyganiewicz z krakowskiego studia Metaforma, w ich aranżacjach wyczuwa się swobodę i dobrą zabawę towarzyszącą urządzaniu. W ten sposób powstają funkcjonalne, wygodne, ale i bardzo stylowe wnętrza.

Fot. Benjamin Moore

A co z kolorami? Również w tej sferze Amerykanie nie ograniczają się do zachowawczych bieli i nudnych pasteli. Obok odcieni neutralnych pojawiają się intensywne, eleganckie fiolety, granaty czy zielenie. Często pojawiają się one na ścianie akcentowej, która jest ważnym elementem w wielu amerykańskich salonach. Zwieńczeniem wystroju kuchni lub jadalni może być ceramika w wyrazistych kolorach wzorowana na kolekcji Bizarre z lat 20.

Będzie amerykańska rewolucja?

Wielbicieli stylu amerykańskiego zapraszamy do kontaktu ze wspomnianym studiem Metaforma w Krakowie. Jego założyciele, Renata Kalarus i Jerzy Cyganiewicz, zmęczeni wszechobecnym dziś wystrojem skandynawskim postanowili upowszechnić styl amerykański w polskich domach. Czy im się to uda? Ogromna popularność niedawnej wystawy American Style daje na to dużą nadzieję.

METAFORMA
ul. Wrocławska 28
30-011 Kraków
tel.: +48 12 422 03 18
e-mail: projekt@metaforma.pl

Źródło: Benjamin Moore

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA