a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSrebro i miedź w walce z bakteriami – nowa powłoka

Srebro i miedź w walce z bakteriami – nowa powłoka

Wszędzie tam, gdzie wymagane są sterylne warunki – w szpitalach, przychodniach, kuchniach lub fabrykach żywności – powłoki antymikrobowe są na wagę złota. Naukowcy z Leibniz Institute zaprezentowali właśnie nową powłokę tego typu. Działa ona na dwa sposoby – zapobiega osadzaniu się drobnoustrojów na powierzchni i uśmierca je.

srebrno miedź powłoka

Fot. arch. INM

Szpitale, przychodnie, toalety, kuchnie, systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne, miejsca obróbki i przygotowywania żywności, fabryki wytwarzające opakowania – lista miejsc, które są szczególnie zagrożone atakiem bakterii i grzybów jest długa. A konsekwencje w przypadku rozwoju drobnoustrojów mogą być naprawdę poważne.

Dlatego też naukowcy z INM – Leibniz Institute for New Materials w Saarbrücken w Niemczech zaproponowali nowej generacji powłokę antymikrobową. Została ona zaprezentowana na międzynarodowych targach nano tech 2015 w Tokio.

Powłoka ta jest odporna na ścieranie i wyjątkowo skuteczna w walce z drobnoustrojami, zawiera bowiem koloidy zarówno srebra jak i miedzi. Jej działanie antymikrobowe utrzymuje się bardzo długo – zwykle przez kilka lat – ponieważ cząstki srebra i miedzi są uwalniane stopniowo. Powłoka uderza w bakterie i grzyby na dwa sposoby. Po pierwsze – nie mogą się one osadzać na powierzchni i namnażać, po drugie – są uśmiercane.

Dzięki właściwościom antyadhezyjnym powłoki nie przylegają do niej ani żywe, ani martwe drobnoustroje. Na powierzchni nie tworzy się więc biofilm, pozostaje ona czysta i w pełni bezpieczna.

Powłoka może być nanoszona na różne rodzaje materiałów – tworzywa sztuczne, ceramikę, metale… Najlepiej sprawdza się na dużych powierzchniach i tkaninach, ale może być także stosowana na przykład na klamkach w miejscach, gdzie duże znaczenie ma higiena. Aplikacja odbywa się natryskowo lub zanurzeniowo, następnym etapem jest natomiast sieciowanie termiczne lub fotochemiczne. Skład można modyfikować, dostosowując go do potrzeb klienta.

Źródło: INM