a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneSondaż EC: czy naturalne surowce zdobędą rynek farb?

Sondaż EC: czy naturalne surowce zdobędą rynek farb?

Zielone surowce są stosowane w branży farb już od pewnego czasu, wciąż jednak stanowią niszę na rynku. Czy jest szansa, że sytuacja się zmieni? Co jest potrzebne, aby tak się stało? Portal European Coatings zadał te pytania swoim czytelnikom. Oto, czego dowiedział się z wyników sondażu.

naturalne surowce rynek farb sondaż European Coatings

Fot. EvgeniT / pixabay.com

Zielone surowce, takie jak oleje roślinne, służyły nam jeszcze zanim odkryto możliwości surowców kopalnych. Obecnie jednak – przynajmniej w branży farb i lakierów – zostały przez te drugie niemal zupełnie wyparte. Czy sytuacja może się znów odwrócić? Portal European Coatings zapytał o to 160 ekspertów z branży farbiarskiej.

Czy zielone surowce mają dziś większe znaczenie niż pięć lat temu?

77% pytanych odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Prawie 21% stwierdziło, że naturalne surowce są dziś tak samo ważne jak pięć lat temu, a tylko 2,5% uważa, że straciły na znaczeniu.

Odpowiedzi różniły się jednak w zależności od tego, z którym etapem łańcucha dostaw związany był respondent. Sami wytwórcy farb są mniej przekonani o znaczeniu zielonych surowców (68,5% dla odpowiedzi, że są dziś ważniejsze niż pięć lat temu) niż producenci surowców czy dystrybutorzy.

Kiedy będzie nas na to stać?

Naturalne surowce mają wiele zalet, ale w tym momencie ich wykorzystanie kosztuje więcej. Ceny są kluczowe – to od nich zależy, czy producenci będą w stanie porzucić surowce kopalne na rzecz tych przyjaznych środowisku.

40% pytanych oceniło, że stosunek koszt/korzyści w przypadku zielonych surowców będzie do przyjęcia za pięć lat. 38% uważa, że wystarczą na to najbliższe trzy lata, zaś 22% pesymistycznie zakłada, że nastąpi to za siedem lat.

I na to pytanie producenci farb odpowiadali w sposób bardziej konserwatywny niż wytwórcy surowców. W to, że ceny będą do przyjęcia już za trzy lata wierzy mniej niż 30% producentów farb, a aż 47% producentów surowców.

Jakie przeszkody stoją na drodze?

Uczestnicy badania byli w tej kwestii bardzo zgodni – największym problemem, jeśli chodzi o zastosowanie zielonych surowców na większą skalę, jest koszt. W skali od 1 do 4, gdzie 1 oznacza największe szacowane ryzyko, zaś 4 – najmniejsze, respondenci ocenili stosunek koszt/korzyści na 1,84.

Drugim największym problemem ma być zaopatrzenie (2,52), trzecim – ocena cyklu życia (2,77), czwartym zaś zależność od rolnictwa oraz skutki społeczne (2,88). Szczególnie dyskutowaną i komentowaną w sondażu kwestią było potencjalne konkurowanie o surowiec z przemysłem spożywczym.

Jak je wykorzystywać?

Jeśli chodzi o wykorzystywanie naturalnych surowców do produkcji farb i lakierów, zasadniczo mamy dwie drogi. Pierwsza to bezpośredni substytut, czyli włączenie surowca w proces produkcyjny w takim sam sposób, jak włączany był dotychczas surowiec kopalny. To prostsza opcja – otrzymujemy w ten sposób produkt o tej samej strukturze chemicznej, a formuła farby nie musi być dostosowywana. Druga to zastosowanie innego procesu chemicznego, który wymagałby dopracowania, ale za to mógłby skutkować uzyskaniem nowych właściwości funkcjonalnych.

W tym wypadku respondenci są dość podzieleni. 51% opowiada się za starym procesem, 49% liczy na nowy proces i nowe funkcjonalności. Zdecydowanie popierają bezpośrednią substytucję wytwórcy farb (55%) i wytwórcy surowców (60%), natomiast dystrybutorzy oraz respondenci z kategorii „Inne” (ośrodki badawcze, konsultanci) dostrzegają nadzieję w nowych procesach chemicznych.

W jakiej roli?

Mając do wyboru cztery role, w jakich wykorzystane mogłyby być naturalne surowce – spoiwa, dodatki, pigmenty – zdecydowanie najwięcej badanych (77%) wskazuje na spoiwa. 18% dostrzega możliwości w zastosowaniu zielonych surowców jako dodatki, zaś pigmentom przypadło tylko 6%.

Wszystko wskazuje więc na to, że naturalne surowce mają sporo szansę przebić się na rynku farb. Wymaga to jednak czasu i odpowiednich przygotowań.

***
Powyżej zaprezentowano opracowanie odpowiedzi na wybrane pytania z sondażu. Na stronie European Coatings znaleźć można kompletne wyniki badania zilustrowane wykresami, łącznie z odpowiedziami na pytanie jakie czynniki zdaniem respondentów będą decydujące dla przejścia na zielone surowce oraz jak obecnie wygląda udział tego typu surowców w ich firmach.

Źródło: european-coatings.com