REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Solarphire – nowe pokrycie PPG na panele słoneczne

Na rynek wszedł nowy produkt Solar Performance Group PPG – pokrycie, które ma znacznie zwiększać efektywność produkcji energii na panelach słonecznych.

fot. arch. PPG

Według zapewnień wytwórcy nowy produkt zwiększa wydajność produkcji energii o 3-5%, równocześnie zapobiegając nadmiernemu grzaniu. Pokrycie o grubości rzędu kilku angstremów, w skład którego wchodzi między innymi warstwa dwutlenku tytanu, dwutlenku krzemu oraz magnezu, nosi nazwę Solarphire.

Opracowanie tej nowej receptury zajęło firmie prawie cztery lata. Ze względu na szczególnie dużą liczbę ośrodków produkcji paneli słonecznych na Wschodnim Wybrzeżu, PPG zaangażowało w projekt także swoje zakłady w kalifornijskim Fresno i w Salem w stanie Oregon. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł około 12 milionów dolarów.

Pokrycie nanoszone jest metodą PVD (fizycznego osadzania z fazy gazowej) z rozpylaniem magnetronowym w wysokiej próżni, co umożliwia zastosowanie szerszego spektrum złożonych związków chemicznych, niż w przypadku technik nie-próżniowych.

Nad nowymi technologiami dla przemysłu energetyki słonecznej bezustannie pracuje zespół powołany przez PPG w 2010 roku – Solar Performance Group. Prócz Solarphire do ich niedawno wprowadzonych produktów należą m.in. warstwa zapobiegająca migracji sodu ze szkła do elementów wykonanych z innych materiałów (co jest szczególnie przydatne w przypadku paneli wykorzystujących skupioną energię promieni słonecznych, a więc pracujących w bardzo wysokich temperaturach, które sprzyjają dyfuzji jonów sodu) czy różnego rodzaju środki na powierzchnie odbijające, pozwalające zwiększyć wydajność płaskich paneli czy kolektorów skupionych.

Energetyka słoneczna tworzy dziś duży i wciąż rozwijający się rynek – jak szacuje Solar Industries Energy Association, w USA jest on wart około 8,4 miliardów dolarów. Ceny kolektorów, zwłaszcza od czasu gdy poważną konkurencją stały się Chiny, znacznie zmalały w stosunku do lat poprzednich – jeszcze pięć lat temu za jeden wat należało zapłacić cztery dolary, dziś jest to koszt poniżej dolara. Zmusiło to wytwórców paneli słonecznych do badań nad poprawą efektywności ich produktów, by uczynić je jak najbardziej konkurencyjnymi.

źródło: www.coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA