a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneCykady i nowy przepis na samooczyszczające się powierzchnie

Cykady i nowy przepis na samooczyszczające się powierzchnie

Naukowcy z USA i Australii postanowili przyjrzeć się skrzydłom cykad. I udało się im dokonać ważnego odkrycia – mechanizm samooczyszczania się powierzchni w tym przypadku wcale nie opiera się na prostym efekcie liścia lotosu.

skrzydła cykad samooczyszczające się powierzchnie

Fot. rootdesign (sxc.hu)

Sekretem, dzięki któremu skrzydła cykad są stale czyste, są samoorganizujące się kropelki wilgoci. W środowisku o dużej wilgotności gromadzą się one na powierzchni samoczynnie, a następnie skupiają się w większe krople i ześlizgują się ze skrzydeł dzięki zmianom energii powierzchniowej.

Dzięki temu samooczyszczanie jest możliwe także w środowisku, gdzie opady występują rzadko, ale wilgotność powietrza jest wysoka – czyli właśnie takim, w jakim żyją cykady. Efekt liścia lotosu byłby w takich warunkach bezużyteczny. W jego przypadku bowiem oczyszczanie powierzchni zachodzi z udziałem toczących się po niej kropel wody – deszczówki.

Zdaniem zaangażowanego w badania dra Grega Watsona z australijskiego Uniwersytetu Jamesa Cooka odkrycie tego nowego mechanizmu samooczyszczania powierzchni może znaleźć wiele zastosowań. Nowej generacji samoczyszczące się powłoki na okna, sprzęty szpitalne i laboratoryjne, materiały budowlane, rury, meble kuchenne, dachówki, elementy budowy maszyn oraz powierzchnie odporne na wodę to tylko niektóre z korzyści, na jakie możemy liczyć.

Źródło: european-coatings.com