REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Cykady i nowy przepis na samooczyszczające się powierzchnie

Naukowcy z USA i Australii postanowili przyjrzeć się skrzydłom cykad. I udało się im dokonać ważnego odkrycia – mechanizm samooczyszczania się powierzchni w tym przypadku wcale nie opiera się na prostym efekcie liścia lotosu.

skrzydła cykad samooczyszczające się powierzchnie

Fot. rootdesign (sxc.hu)

Sekretem, dzięki któremu skrzydła cykad są stale czyste, są samoorganizujące się kropelki wilgoci. W środowisku o dużej wilgotności gromadzą się one na powierzchni samoczynnie, a następnie skupiają się w większe krople i ześlizgują się ze skrzydeł dzięki zmianom energii powierzchniowej.

Dzięki temu samooczyszczanie jest możliwe także w środowisku, gdzie opady występują rzadko, ale wilgotność powietrza jest wysoka – czyli właśnie takim, w jakim żyją cykady. Efekt liścia lotosu byłby w takich warunkach bezużyteczny. W jego przypadku bowiem oczyszczanie powierzchni zachodzi z udziałem toczących się po niej kropel wody – deszczówki.

Zdaniem zaangażowanego w badania dra Grega Watsona z australijskiego Uniwersytetu Jamesa Cooka odkrycie tego nowego mechanizmu samooczyszczania powierzchni może znaleźć wiele zastosowań. Nowej generacji samoczyszczące się powłoki na okna, sprzęty szpitalne i laboratoryjne, materiały budowlane, rury, meble kuchenne, dachówki, elementy budowy maszyn oraz powierzchnie odporne na wodę to tylko niektóre z korzyści, na jakie możemy liczyć.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA