REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Dobieranie kolorów wnętrz, koło barw i odcienie pokrewne

Koło barw to praktyczne narzędzie dla każdego, kto chciałby w swoim mieszkaniu zaszaleć z kolorami, ale nie ufa swym umiejętnościom ich łączenia. Zdradzamy tajniki urządzania wnętrz w kolorach pokrewnych.

koło barw

Fot. Śnieżka Magnat

Koło barw, którego pierwotną wersję stworzył Isaac Newton już w XVII wieku, to po prostu widmo światła widzialnego, czyli pełen zakres rozpoznawanych przez ludzkie oko barw, rozciągnięte i sklejone w zamknięty cykl. Kolory graniczne, czyli fiolet (najkrótsza długość fali) oraz czerwień (najdłuższa długość fali) stykają się ze sobą, dzięki czemu powstaje okrąg.

W zależności od położenia na kole barw kolory możemy podzielić na trzy grupy:

 • monochromatyczne (różne odcienie tego samego koloru),
 • pokrewne (reprezentowane przez sąsiadujące ze sobą pola na kole),
 • uzupełniające (położone na kole naprzeciwko siebie).

Wystrój w odcieniach pokrewnych

Fot. Śnieżka

Kolory pokrewne to takie, które na kole barw położone są obok siebie. Przy urządzaniu wnętrza zwykle wykorzystuje się dwa lub trzy zbliżone odcienie, na przykład słoneczny żółty, pomarańcz i ceglastą czerwień lub szmaragdową zieleń, limonkę i cytrynową żółć.

Połączenia tego typu są równie bezpieczne, co zestawianie odcieni monochromatycznych. Kolory pokrewne jak sama nazwa wskazuje mają wspólne korzenie, tworzą więc razem bardzo klasyczną, spójną całość. Ich zestawienia spotykamy często w przyrodzie, dlatego pomieszczenie utrzymane w takiej kolorystyce będzie przywodziło na myśl spokój i harmonię natury. To idealna propozycja do salonu czy jadalni.

Oczywiście ostateczny efekt, jaki osiągniemy, zależeć będzie również od tego, jakiego obszaru na kole barw będziemy się trzymać. Żółcie i pomarańcze tworzą ciepłą i radosną kompozycję, we wnętrzach zdominowanych przez zielony i niebieski panuje spokój i chłód, a zderzenie czerwieni z fioletem… Może zaiskrzyć! To propozycja elektryzująca i dynamiczna, która wymaga łagodzenia stonowanymi dodatkami.

Przy zabawie z barwami pokrewnymi specjaliści radzą wybierać nieco oddalone od siebie kolory i nie szarżować z ilością odcieni pośrednich. Siłą kolorów pokrewnych, odróżniającą je od zestawienia monochromatycznego, jest delikatny kontrast. Dzięki łączeniu ze sobą cieplejszych odcieni z chłodniejszymi – na przykład ciepłej żółci z zielenią – uzyskamy żywy, ale niezbyt kontrowersyjny efekt. I o to chodzi!

Kilka propozycji od znanych producentów farb:

Fot. Śnieżka

Fot. Śnieżka

Fot. Śnieżka

Fot. Benjamin Moore

Fot. Beckers

Fot. Śnieżka

Fot. Śnieżka

Fot. Śnieżka

Fot. Śnieżka

Fot. Śnieżka Magnat

Fot. Śnieżka

Fot. Śnieżka Magnat

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o urządzaniu wnętrz w kolorach monochromatycznych, zajrzyj tutaj, zaś jeśli interesują Cię wnętrza w odcieniach uzupełniających – zapraszamy tu.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 7
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (2)

 1. Nie ukrywam że ja staram się przed malowaniem korzystać z kreatorów na stronie producentów. To bardzo ułatwia zadanie z doborem odcieni. Ostatnio korzystałem z tego na stronie Śnieżki.

  Paweł
  4 stycznia 2015 at 09:52
  Odpowiedz

 2. Kreatory są bardzo pomocne. Dzieki nim można idealnie dobrać kolorystykę mieszkania. Mnie też pomógł. Nawet nie sądziłem że kolory które wydaja sie z innej bajki mogą tak do siebie dobrze pasować. Malowałem farbami Magnata więc korzystałem z ich kreatora.

  Maciek
  18 marca 2016 at 20:23
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA