REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Skład farby wpływa na uwalnianie nanocząstek

Nanocząstki jako składniki farb są ostatnio naprawdę gorącym tematem. Ukazała się właśnie kolejna praca na ich temat, w której włoscy i francuscy naukowcy stwierdzają, jak na uwalnianie nanocząstek krzemionki wpływa zawartość pigmentu i spoiwa w farbie.

uwalnianie nanocząstek

Fot. rocanonz (rgbstock.com)

Badacze z włoskiego Venice Research Consortium i firmy GFC Chimica oraz francuskiego CEA Commissariat à l’Energie Atomique et aux Energies Alternatives założyli, że skład farby może wpływać na wielkość i ilość uwalnianych cząstek nanokrzemu. Zbadali więc odcieki farb o różnym składzie i na tej podstawie stwierdzili, co sprzyja uwalnianiu nanocząstek do środowiska.

Oto wnioski, jakie wysnuli:

  • wysokie stężenie objętościowe pigmentu (ang. Pigment Volume Concentration – PVC) sprzyja uwalnianiu Si do środowiska,
  • wysoka zawartość spoiwa redukuje uwalnianie Si do środowiska (co można tłumaczyć tym, że duża ilość spoiwa tworzy szczelną sieć, zatrzymującą nanokrzemionkę w powłoce).

Naukowcy twierdzą, że odpowiednio dostosowując proporcje składników farby można kontrolować uwalnianie nanocząstek do otoczenia. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie Science of The Total Environment.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA