REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Sikkens Cetol 771 – 7 zasad poprawnego malowania

Aplikacja lakieru do drewna Sikkens Cetol WF 771 może być dziecinnie prosta, wymaga jednak zachowania kilku podstawowych zasad. Oto one...

lakier do drewna

chrisjtse / Foter.com / CC BY-ND

Zasada nr 1. Przed malowaniem upewnij się na niewielkim fragmencie powierzchni, czy na danym podłożu uzyskasz dokładnie ten kolor, o którym marzysz. Pamiętaj, że zwłaszcza w przypadku produktów transparentnych ostateczny efekt zależy nie tylko od samego odcienia lakieru, grubości jego nałożenia (ilości warstw), ale także rodzaju drewna, na które jest nanoszony.

Zasada nr 2. Pamiętaj o odpowiednich warunkach aplikacji. Cetol WF 771 powinien być nanoszony przy temperaturze 15-25° (zarówno otoczenia, jak i podłoża). Jeśli więc planujesz malowanie tarasu, altany ogrodowej lub ogrodzenia, poczekaj do wiosny. Nie zwlekaj jednak zbyt długo, by nie pokrzyżowały ci planów upały.

Zasada nr 3. Zwróć też uwagę na wilgotność drewna – Cetol WF 771 wymaga, aby wynosiła ona od 12 do 15%. Jest to więc kolejny argument, by poczekać, aż zrobi się cieplej. Ale nawet kiedy pogoda zrobi się wiosenna i temperatura w ciągu dnia będzie odpowiednia, pamiętaj, aby nie zaczynać malowania wcześnie rano. Drewno może być wtedy jeszcze wilgotne od rosy.

lakier do drewna

Fot. menegue / Foter.com / CC BY

Zasada nr 4. Malowane podłoże musi być nie tylko suche, ale i czyste. Całkiem nowe drewno wymaga oczyszczenia strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem oraz szlifowania. Jeśli przeprowadzasz malowanie konserwacyjne, usuń z podłoża tłuszcz i pyły przy pomocy mokrej szmatki z odrobiną detergentu lub rozpuszczalnika. Przed malowaniem konserwacyjnym możesz przeszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym, aby uzyskać lepszą przyczepność farby.

Zasada nr 5. Jeśli chodzi o przygotowanie produktu do użycia, Sikkens Cetol WF 771 jest wyjątkowo niekłopotliwy – wystarczy go zamieszać. Nie trzeba, a nawet nie należy go rozcieńczać. Lakier można nanieść na powierzchnię przy pomocy pędzla. Pamiętaj, aby malować wzdłuż włókien drewna.

Zasada nr 6. Poczekaj, aż naniesiona warstwa całkowicie wyschnie. Cetol WF 771 osiąga pyłosuchość po ok. 30 min, do szlifowania nadaje się po ok. 4 godzinach, zaś do dalszej obróbki (nałożenia kolejnej warstwy farby wodorozcieńczalnej) – po 4-6 godzinach. Jeśli jednak malowałeś taras, odczekaj z jego użytkowaniem przynajmniej tydzień – tak radzi producent.

Zasada nr 7. Jeżeli zależy ci na długotrwałym utrzymaniu koloru tarasu lub podłogi drewnianej – pamiętaj o regularnym malowaniu konserwacyjnym. Musisz to robić co rok! W przeciwnym razie drewno zszarzeje i straci swój piękny kolor, który udało ci się uzyskać.

sikkens cetol 771 never ending impressions kolory

Wzornik kolorów Never Ending Impression (Sikkens Wood Coatings)

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA