REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Sieciowanie UV a recykling papieru

Ciężko sobie dziś wyobrazić branżę drukarską bez sieciowania UV. Ta niezwykle efektywna, szybka i tania technika jest już dziś powszechnie stosowana. Pewien problem stanowi jednak recykling materiałów sieciowanych w ten sposób.

sieciowanie UV recykling papieru

W związku z problemem recyklingu materiałów drukowanych pojawia się jeszcze jedno pytanie: czy w związku ze spadkiem sprzedaży papierowych gazet będzie to jeszcze potrzebne? Fot. kaboompics / pixabay.com

Powszechnie stosowane technologie usuwania tuszów nie sprawdzają się w przypadku tych sieciowanych promieniowaniem UV. Między innymi ze względu na rozmiar cząsteczek – zbyt małe i zbyt duże nie przylegają do bąbelków mydlanych, stosowanych w tradycyjnym roztwarzaniu metodą alkaliczną.

W takim wypadku papier z recyklingu ma tak wiele drobin kolorystycznych, że może być tylko używany w mniej wymagających zastosowaniach, jako materiał niskogatunkowy, jak mówi dr Stefan Busse z Siegwerk Druckfarben w Niemczech. I choć, jak zauważa inny ekspert, Scott Auger z firmy Allnex, problem odzyskania papieru drukowanego z udziałem sieciowania UV traci dziś na znaczeniu ze względu na spadek sprzedaży mediów papierowych, pojawiają się jednak nowe pomysły, jak poradzić sobie z tym kłopotliwym recyklingiem.

Auger wspomina o technologii roztwarzania bębnowego (ang. drum pulping) oraz chemikaliach, które usuwają tusze UV i nadruki przy użyciu enzymów w stosunkowo niskich temperaturach. Busse natomiast mówi, że z korzyścią dla recyklingu będzie rozdział cząsteczek tuszu według rozmiarów oraz flotacja. Czy technologie te okażą się skuteczne – i czy w ogóle będą potrzebne, biorąc pod uwagę coraz mniejsze zainteresowanie starym dobrym papierem na rzecz mediów cyfrowych – przekonamy się w najbliższej przyszłości.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA