a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSi-Quat – nowa powłoka na koronawirusa

Si-Quat – nowa powłoka na koronawirusa

Firma AFFIX Labs ogłosiła, że opracowała pierwszą na świecie technologię obróbki powierzchni, która daje długotrwałą ochronę przed koronawirusem i innymi wirusami. Powłoka może być zastosowana na dowolnej powierzchni lub tkaninie, a koronawirusa zabija natychmiast po kontakcie. Na często dotykanych powierzchniach powłokę wystarczy nanosić tylko raz w miesiącu.

Si-Quat AFFIX Labs powłoka na koronawirusa

Fot. arch. AFFIX Labs

Opracowana przez firmę z Helsinek technologia, Si-Quat, łączy siłę bezpiecznego i powszechnie znanego środka dezynfekcyjnego z własną techniką wiązania chemicznego. Testy przeprowadzone na Uniwersytecie Lizbońskim potwierdziły, że powłoka skutecznie zabija patogeny COVID-19 natychmiast po kontakcie.

Produkt o najdłuższym działaniu

Na często dotykanych powierzchniach efekt utrzymuje się przez około miesiąc, co oznacza, że Si-Quat to technologia zabezpieczająca powierzchnię przed koronawirusem o najdłuższym dotychczas działaniu. Jak mówi Tom Sam, dyrektor generalny AFFIX Labs:

Pandemia spowodowała na całym świecie tragedię, która w różnym stopniu dotknęła poszczególne kraje. Na horyzoncie mamy już drugą falę COVID-19. Nasza powłoka o długim działaniu to opłacalne, dostępne rozwiązanie. Dzięki temu, że zabija patogeny jeszcze zanim zdążą zainfekować ludzi, Si-Quat to prawdziwy przełom. Może zapewnić bezpieczeństwo i spokój lokalnych społeczności i klientów.

Wyniki testów wykazały, że powłoka opracowana przez fińskich technologów zabija 99,99% mikrobów w ciągu kilku minut. Produkt nie rdzewieje, jest wolny od soli srebra i nanocząstek metali ciężki oraz w pełni bezpieczny dla dotykających go osób.

Środek zatwierdzony przez WHO i ECHA

Powłoka Si-Quat została opracowana przez zespół Repeltec AFFIX Labs już w styczniu 2020. Głównym jej składnikiem odpowiedzialnym za zwalczanie koronawirusa jest czwartorzędowa sól amonowa. Za środek skuteczny w walce z SARS-COV-2 uznało go już wiele dużych organizacji zdrowotnych na świecie, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA).

Si-Quat AFFIX Labs powłoka na koronawirusa

Fot. arch. AFFIX Labs

Dzięki opracowanej przez AFFIX Labs technologii wiązania chemicznego na powierzchni tworzy się bardzo skuteczna w zwalczaniu wirusów struktura molekuł silanowych czwartorzędowych soli amonowych. Naładowane dodatnio cząsteczki azotu aktywnie przyciągają wirusy i bakterie, przenikają ich błony komórkowe i zabijają patogeny w ciągu kilku minut.

Prosta aplikacja, mniej strat dla biznesu

Intensywne testy wykazały, że powłoka Si-Quat świetnie przylega do praktycznie każdej powierzchni i stanowi najbardziej wytrzymałą dostępną komercyjnie technologię obróbki powierzchni do ochrony przed koronawirusem. Jak zapewnia producent, tworzy tak mocną warstwę, że ściera się dopiero po tysiącu dotknięć lub kilku praniach. Oznacza to, że na często dotykanych obiektach – jak klamki, blaty czy barierki utrzyma się przez około miesiąc. Na rzadziej dotykanych powierzchniach, jak na przykład ściany, może zapewniać ochronę nawet przez lata.

Si-Quat AFFIX Labs

Fot. arch. AFFIX Labs

Ze względu na bardzo łatwą aplikację, osoba nanosząca powłokę wymaga bardzo prostego szkolenia i minimalnych środków ochronnych. Wystarczy nanieść środek pędzlem lub natryskowo i pozostawić do wyschnięcia na około 6 godzin. Jak wyjaśnia Tom Sam:

Inne tego typu rozwiązania wymagają ponownej aplikacji kilka razy dziennie, co przeszkadza w prowadzeniu biznesu. A to z kolei oznacza dodatkowe finansowe straty – teraz, w tym trudnym czasie, kiedy i tak wszyscy mierzą się ze skutkami kryzysu. Łącząc skuteczność, bezpieczeństwo i wytrzymałość Si-Quat może być ważną bronią w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Dystrybutorzy poszukiwani

Firma AFFIX Labs rozpoczęła już dystrybucję nowej technologii na świecie. Co tydzień przybywa regionów, które są obsługiwane przez producenta, ale wciąż poszukuje on partnerów dystrybucyjnych na lokalnych rynkach.

Powłoka Si-Quat została opracowana w ramach projektu dofinansowanego przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii, instytucji unijnej, w ramach Horyzontu 2020 – programu ramowego na rzecz badań i innowacyjności.

Źródło: AFFIX Labs