a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

SheiKra i jej sekret

Każdego roku do parku rozrywki Busch Gardens Tampa Bay na Florydzie zjeżdżają się tysiące spragnionych wrażeń turystów. Ogromna kolejka górska SheiKra, jedna z największych atrakcji parku, już na wstępie zadziwia wszystkich przybyłych nie tylko swym ogromem, ale i żywymi kolorami i pięknym wykończeniem. Jaki jest sekret jej niesamowitego wyglądu?

Sheikra

SheiKra co rok przyciąga tysiące turystów. Fot. limowreck666_Foter_CC BY-NC-ND

SheiKra to jedna z największych kolejek górskich na świecie. Wysokość 60 metrów, pętle zakręcające o 360°, podziemny tunel i lądowanie w basenie, przy którym dochodzi do wyrzutu wody na wysokość 12 metrów – to tylko niektóre z atrakcji, które wyróżniają ją wśród innych tego typu obiektów.

W roku 2011 inżynierowie stwierdzili jednak, że ta ogromna konstrukcja wymaga natychmiastowej wymiany powłok ochronnych. Gorący i wilgotny klimat Florydy zdołał bowiem doszczętnie zniszczyć dotychczasowe warstwy zabezpieczające.

Co podpowiedziała męska intuicja

O pomoc poproszono Paula Weigela, dla którego renowacja konstrukcji w parkach rozrywki nie była żadną nowością – w ciągu 30 lat pracy odnowił wiele spośród sławnych atrakcji amerykańskich lunaparków. Właścicielom zależało oczywiście na niezawodnej ochronie przed korozją, ale również na żywym czerwonym i niebieskim odcieniu, z których słynie SheiKra.

Weigel oczywiście znał produkty marki International od AkzoNobel. W tamtym czasie usłyszał właśnie o nowej, akrylowo-polisiloksanowej powłoce International o niskiej zawartości LZO, która była jednak jeszcze w fazie testów. Intuicja i doświadczenie podpowiedziały mu, że to dokładnie to, czego szuka, zrobił więc wszystko, by przyspieszyć proces wprowadzania farby Interfine 1080 do użytku. I udało się, a inwestor zgodził się na wykorzystanie właśnie tego produktu.

Ogromna kolejka – ogromne wyzwanie

Fot. Scott Smith (SRisonS) / Foter.com / CC BY-NC-ND

Od powłoki na konstrukcję kolejki SheiKra wymagano przede wszystkim, aby nie łuszczyła się i na długie lata zagwarantowała niezawodną ochronę antykorozyjną. Miała być także łatwa w aplikacji (ze względu na ograniczony czas, jaki można było przeznaczyć na prace renowacyjne) oraz niedroga. Producent zapewnił, że system powłokowy International spełnia wszystkie te wymagania. Można było więc przystąpić do renowacji.

A było to nie lada wyzwanie logistyczne. SheiKra jest oczywiście konstrukcją bardzo skomplikowaną, rozległą i bogatą w liczne załamania i zagięcia, dlatego dostęp do wielu jej obszarów był utrudniony. Konieczne było też odizolowanie pewnego jej obszaru, tak aby zapewnić bezpieczeństwo gościom lunaparku korzystającym z innych pobliskich atrakcji. Dodatkowo wszystkie działania renowacyjne nie mogły potrwać dłużej niż 35 dni, co oznaczało mordercze wręcz tempo pracy.

Tysiące metrów kwadratowych, setki godzin pracy

Niezrażony trudnościami Weigel rozpoczął prace renowacyjne na początku roku 2013. W celu odizolowania fragmentów konstrukcji przygotował specjalny namiot z tworzywa, jakie producenci samochodów wykorzystują do wykonania poduszek powietrznych. Następnie 60 metrów stalowego toru zostało dokładnie oczyszczone ze środków chemicznych pochodzących z basenu, w którym ląduje kolejka. Pozostało już tylko piaskowanie i można było przystąpić do natryskowego nanoszenia farby – najpierw epoksydowy podkład Interplus 356, następnie epoksydowa warstwa pośrednia Interzone 954, aż wreszcie warstwa nawierzchniowa, farba Interthane 990 zabarwiona na ognistą czerwień i intensywny niebieski przy pomocy technologii Chromascan.

Prócz tego 25 000 m² powierzchni konstrukcji zostało ręcznie pokryte farbą Interfine 1080. Dotarcie do najwyższych partii wymagało 21 podnośników oraz ważącego ponad 200 ton dźwigu hydraulicznego. Pracowano niemal bezustannie w trybie 12-godzinnych zmian, wysiłek jednak się opłacił.

Jak mówi Weigel, producent nie kłamał – farba Interfine 1080 była łatwa w aplikacji i kompatybilna z całym systemem powłokowym, dzięki czemu zaoszczędzono mniej więcej 15% kosztów pracy i materiałów. Natomiast wykończenie o wysokim połysku prezentuje się wspaniale i do złudzenia przypomina zwartą i jednolitą warstwę farby proszkowej. SheiKra wciąż dostarcza morderczych wrażeń – choć dzięki wysokiej jakości materiałom i powłokom to w pełni bezpieczna rozrywka! – a także cieszy oko gości lunaparku. I o to chodziło!

Źródło: International