REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Sarah Pelikan prezentuje czysty kolor

Niemiecka artystka Sarah Pelikan stworzyła przy pomocy farb Brillux prostą, ale niezwykle imponującą instalację. Tunel, w którym zetknąć się można z kolorem w najczystszej postaci, stanął niedawno w Kunstverein w Lingen w zachodnich Niemczech.

Sarah Pelikan kolor

Artystyczna ewolucja

Na początku był pomysł ogromnego trójwymiarowego obrazu – przestrzeni, w której koloru doświadczać można intensywnie, ze wszystkich stron. Sarah Pelikan, która studia artystyczne skończyła w latach 60., długo dojrzewała do tej wizji. Poczynając od czasów studenckich w miarę upływu czasu coraz bardziej odchodziła od tradycyjnego malarstwa i brnęła w eksperymenty. W latach 80. zaczęła pracę z dużymi instalacjami, tworząc przestrzenie zdominowane przez wszechobecny kolor.

Ekstremalne doświadczenie z kolorem

Zwieńczeniem tej pasji jest projekt „Piano del Colore” – największa jak do tej pory instalacja artystki. Ma ponad 12 metrów szerokości, prawie 7 metrów wysokości i wypełnia niemal cały hall Kunstverein w Lingen. Barwne powierzchnie to zasługa farb Brillux. Otwarta konstrukcja White Cube zaprasza do ekstremalnego doświadczenia z kolorem. W zależności od światła i pozycji odcienie wypełniające instalację wyglądają inaczej, zdają się ciemniejsze lub jaśniejsze, błękit sufitu niekiedy sprawia wrażenie ciepłego, a czerwień podłogi lub żółć ścian wydają się chłodniejsze niż w rzeczywistości.

Reakcje odbiorców

Sarah Pelikan postanowiła wypełnić swoją instalację kolorami miasta, nieco przytłumionymi, nie tak zdecydowanymi jak barwy podstawowe. Uniezależniła je jednak od wszelkiego tła, aby nic nie rozpraszało odbiorcy. Chciała sprawdzić, jak działa na ludzi kolor w czystej formie, kolor niezależny i absolutny. Z radością obserwowała reakcje najmłodszych widzów. „Dzieci intuicyjnie rozumiały tę przestrzeń, zaczynały tańczyć i biegać, żeby ją oswoić i podbić” – mówiła.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć tego niezwykłego dzieła:

Źródło: Brillux, zdjęcia: Brillux

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA