Niemiecka artystka Sarah Pelikan stworzyła przy pomocy farb Brillux prostą, ale niezwykle imponującą instalację. Tunel, w którym zetknąć się można z kolorem w najczystszej postaci, stanął niedawno w Kunstverein w Lingen w zachodnich Niemczech.
Artystyczna ewolucja
Na początku był pomysł ogromnego trójwymiarowego obrazu – przestrzeni, w której koloru doświadczać można intensywnie, ze wszystkich stron. Sarah Pelikan, która studia artystyczne skończyła w latach 60., długo dojrzewała do tej wizji. Poczynając od czasów studenckich w miarę upływu czasu coraz bardziej odchodziła od tradycyjnego malarstwa i brnęła w eksperymenty. W latach 80. zaczęła pracę z dużymi instalacjami, tworząc przestrzenie zdominowane przez wszechobecny kolor.
Ekstremalne doświadczenie z kolorem
Zwieńczeniem tej pasji jest projekt „Piano del Colore” – największa jak do tej pory instalacja artystki. Ma ponad 12 metrów szerokości, prawie 7 metrów wysokości i wypełnia niemal cały hall Kunstverein w Lingen. Barwne powierzchnie to zasługa farb Brillux. Otwarta konstrukcja White Cube zaprasza do ekstremalnego doświadczenia z kolorem. W zależności od światła i pozycji odcienie wypełniające instalację wyglądają inaczej, zdają się ciemniejsze lub jaśniejsze, błękit sufitu niekiedy sprawia wrażenie ciepłego, a czerwień podłogi lub żółć ścian wydają się chłodniejsze niż w rzeczywistości.
Reakcje odbiorców
Sarah Pelikan postanowiła wypełnić swoją instalację kolorami miasta, nieco przytłumionymi, nie tak zdecydowanymi jak barwy podstawowe. Uniezależniła je jednak od wszelkiego tła, aby nic nie rozpraszało odbiorcy. Chciała sprawdzić, jak działa na ludzi kolor w czystej formie, kolor niezależny i absolutny. Z radością obserwowała reakcje najmłodszych widzów. „Dzieci intuicyjnie rozumiały tę przestrzeń, zaczynały tańczyć i biegać, żeby ją oswoić i podbić” – mówiła.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć tego niezwykłego dzieła:
Źródło: Brillux, zdjęcia: Brillux