a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSamonaprawiający się poliuretan na opatrunki

Samonaprawiający się poliuretan na opatrunki

Nowy materiał posiadający zdolność samonaprawy w temperaturze ciała może być obiecującym wynalazkiem dla medycyny. W roli opatrunku dzięki odnawianiu się nie wymagałby tak częstej wymiany, a nawet, po odpowiedniej modyfikacji, mógłby z czasem ulegać degradacji, jak rozpuszczalne szwy.

samonaprawiający się poliuretan opatrunki

Nowy materiał może być wykorzystany w medycynie lub jako pokrycie na smartfony. Fot. hellolly / pixabay.com

Nowego typu materiał to supramolekularny poliuretan, który po nacięciu lub zadrapaniu zasklepia się w ciągu kilku godzin. Samonaprawiające się tworzywa to oczywiście żadna nowość, ten polimer jednak wyróżnia się tym, że jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, a zjawisko samonaprawy dokonuje się już w temperaturze 37°C.

Badania nad materiałem prowadzi zespół badawczy z University of Reading, na czele którego stoi profesor Wayne Hayes. Jak wyjaśnia profesor, każdy, kto choć raz musiał zmienić stary bandaż doskonale wie, że bywa to bolesne i może uszkodzić świeżo zagojoną skórę. Tymczasem opracowany poliuretan wykorzystany jako sterylna część opatrunku w temperaturze ciała nieustannie się odbudowuje, dzięki czemu nie wymaga tak częstej wymiany.

Badania wykazały, że materiał jest całkowicie nietoksyczny, z powodzeniem może być więc wykorzystany w medycynie. Ponadto odpowiednio zmodyfikowany może ulegać degradacji na wzór rozpuszczalnych szwów – a to oznacza, że mógłby być wykorzystywany zarówno jako opatrunek zewnętrzny, jak i wewnątrz ludzkiego ciała, w chirurgii.

To jednak nie jedyne potencjalne zastosowanie nowego polimeru. Równie dobrze może on posłużyć, podobnie jak inne samonaprawiające się materiały, jako lakier samochodowy lub powłoka telefony komórkowe i tablety. Fakt, że ulega on samonaprawie w tak niskiej temperaturze, to zdecydowana przewaga nad standardowo dziś stosowanymi pokryciami.

Artykuł na ten temat opublikowany został w czasopiśmie „Chemical Science”.

Źródło: european-coatings.com