a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo tworzyw sztucznychSamonaprawiające się polimery – nowe badania

Samonaprawiające się polimery – nowe badania

Tajwańscy naukowcy opublikowali wyniki eksperymentu, w ramach którego badali samonaprawiające się polimery. Mechanizm naprawy opiera się w tym wypadku na tzw. reakcji Dielsa-Aldera.

samonaprawiające się polimery

fot. Janpietruszka (stockfreeimages.com)

Reakcja opisana w 1928 roku przez Otto Dielsa i Kurta Aldera okazała się przełomem na polu syntezy organicznej i przyniosła jej odkrywcom Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Obecnie badacze z Tajwanu proponują jej wykorzystanie do otrzymywania polimerów zdolnych do samonaprawy.

Reakcja ta przebiega między dienem a związkiem o wysokim do niego powinowactwie (dienofilem). W podstawowej wersji eksperymentu, dotyczącej polimerów termoutwardzalnych takich jak np. żywice epoksydowe, w roli dienu wykorzystano grupę furanową, a w roli dienofila – grupę maleimidową. Badano również inne pary związków, we wszystkich przypadkach jednak mechanizmem naprawy była reakcja Dielsa-Aldera indukowana ciepłem (choć dyskutowano również możliwość reakcji inicjowanej światłem).

Uzyskane wyniki są bardzo obiecujące. Autorzy zapewniają, że mogą one być z powodzeniem wykorzystane przy opracowywaniu nowoczesnych polimerów o zdolności samonaprawy, stosowanych m.in. przy produkcji lakierów samochodowych czy powłok chroniących sprzęt elektroniczny.

Artykuł zatytułowany „Self-healing polymers based on thermally reversible Diels-Alder chemistry” został opublikowany w czasopiśmie Polymer Chemistry.

Źródło: european-coatings.com