REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Samonaprawiające się polimery – nowe badania

Tajwańscy naukowcy opublikowali wyniki eksperymentu, w ramach którego badali samonaprawiające się polimery. Mechanizm naprawy opiera się w tym wypadku na tzw. reakcji Dielsa-Aldera.

samonaprawiające się polimery

fot. Janpietruszka (stockfreeimages.com)

Reakcja opisana w 1928 roku przez Otto Dielsa i Kurta Aldera okazała się przełomem na polu syntezy organicznej i przyniosła jej odkrywcom Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Obecnie badacze z Tajwanu proponują jej wykorzystanie do otrzymywania polimerów zdolnych do samonaprawy.

Reakcja ta przebiega między dienem a związkiem o wysokim do niego powinowactwie (dienofilem). W podstawowej wersji eksperymentu, dotyczącej polimerów termoutwardzalnych takich jak np. żywice epoksydowe, w roli dienu wykorzystano grupę furanową, a w roli dienofila – grupę maleimidową. Badano również inne pary związków, we wszystkich przypadkach jednak mechanizmem naprawy była reakcja Dielsa-Aldera indukowana ciepłem (choć dyskutowano również możliwość reakcji inicjowanej światłem).

Uzyskane wyniki są bardzo obiecujące. Autorzy zapewniają, że mogą one być z powodzeniem wykorzystane przy opracowywaniu nowoczesnych polimerów o zdolności samonaprawy, stosowanych m.in. przy produkcji lakierów samochodowych czy powłok chroniących sprzęt elektroniczny.

Artykuł zatytułowany „Self-healing polymers based on thermally reversible Diels-Alder chemistry” został opublikowany w czasopiśmie Polymer Chemistry.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA