a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiCzarno na białym – rynek pigmentów carbon black i TiO2

Czarno na białym – rynek pigmentów carbon black i TiO2

Ostatnie lata nie były zbyt owocne dla rynku czarnych i białych pigmentów. Popyt na nie i ich dyspersje znacznie spadł w konsekwencji kryzysu roku 2008, co spowodowało z kolei upadek małych firm, monopolizację rynku i w końcu wzrost cen, spędzający sen z powiek wytwórcom farb. Prognozy na przyszłość nie są jednoznaczne, jednak możliwe, że wkrótce sytuacja ta zmieni się na lepsze.

carbon black

fot. Oriontail (stockfreeimages.com)

Czarny…

Podstawowy czarny pigment stosowany przy produkcji farb to carbon black na bazie sadzy. Problem w jego przypadku polega na tym, że jego wykorzystanie w przemyśle farbiarskim jest stosunkowo niewielkie w porównaniu choćby z ilościami zużywanymi przy produkcji gumy. Ponieważ więc inne gałęzie przemysłu pochłaniają większość zasobów, wytwórcy farb muszą oszczędnie gospodarować swoją działką pigmentu.

Inna problematyczna kwestia to rosnące ceny surowców koniecznych przy produkcji dyspersji. Ponieważ ceny oleju wciąż się zmieniają, wytwórcy farb wytrwale szukają sposobów na zrekompensowanie rosnących kosztów. Starają się jak mogą, maksymalizując produktywność i zastępując surowce ich tańszymi alternatywami.

Jak mówi jednak John Erbeck z Emerald Materials, firmy specjalizującej się w produkcji dyspersji na bazie czarnego pigmentu carbon black do zastosowania w branży farbiarskiej i poligrafii, wyniki z roku 2012 były lepsze niż rok wcześniej. Wytwórcy uznają to za dobry znak i liczą na zdecydowaną poprawę.

…i biały

Sytuacja była ostatnio nieciekawa także na rynku białego pigmentu, bieli tytanowej (czyli dwutlenku tytanu – TiO2). Frank Lavieri z Lansco Colors przypomina, że mimo iż obecnie rzeczywiście stosunek popytu i podaży na ten pigment nie jest specjalnie korzystny, jeszcze kilka lat temu sprzedaż bieli tytanowej osiągała imponujące wartości. I ma nadzieję, że po chwilowym kryzysie tendencja ta powróci.

Nie wszystkie prognozy są tak optymistyczne. TZ Minerals International (TZMI) w swoim najnowszym raporcie przewiduje, że po lekkim wzroście popytu na dwutlenek tytanu pod koniec tego roku (zwłaszcza w Ameryce Północnej, Chinach i na rozwijających się rynkach regionu Azji i Pacyfiku) sytuacja znów zmieni się na gorsze i w ciągu najbliższych pięciu lat nie nastąpi jej poprawa. Jak będzie naprawdę – czas pokaże.

Mimo złowrogich prognoz zakłady produkujące dwutlenek tytanu wyrastają ostatnio jak grzyby po deszczu. Nie tak dawno pisaliśmy o sprzedaży przez PPG Industries prawa do wykorzystania technologii wytwarzania bieli tytanowej metodą chlorkową chińskiemu koncernowi Henan Billions, co ma się przyczynić do znacznego zwiększenia zasobów dwutlenku tytanu na świecie. Zdaniem specjalistów instytutu Ceresana światowa produkcja TiO2 wzrośnie już wkrótce na tyle, że znacząco spadnie cena białego pigmentu.

Innowacje

W trudnych czasach liczy się każdy klient, dlatego aby wyróżnić się na rynku producenci prześcigają się w innowacjach. Emerald Performance Materials wprowadziło do sprzedaży nową, nie zawierającą LZO i formaldehydów linię kolorantów Lucida Colors. Ponadto w ofercie firmy znajduje się cały szereg czarnych dyspersji wodorozcieńczalnych.

Na produkty wodorozcieńczalne stawia również koncern Cabot, który proponuje Emperor 1800 – czarny kolorant głównie do farb samochodowych. Ponadto firma oferuje linię czarnych barwników o zwiększonej oporności, które znaleźć mogą zastosowanie przy produkcji wyświetlaczy i nowej generacji ekranów dotykowych.

Produkty DuPont z linii Ti-Pure na bazie bieli tytanowej cieszą się uznaniem na rynku już od ponad 80 lat. Obecnie krokiem naprzód w ramach działalności firmy jest rozszerzenie zdolności produkcyjnej zakładu w Altamira (Meksyk) o dodatkowe 350 tysięcy ton.

W Europie do najważniejszych producentów bieli tytanowej należą prócz DuPont Cristal, Huntsman, Kronos oraz Sachtleben Chemie. Ta ostatnia firma przejęła ostatnio crenox, innego niemieckiego wytwórcę TiO2. Dzięki temu ma dużą szansę stać się najważniejszym graczem na europejskim rynku dwutlenku tytanu.

Jak widać więc, producenci nie próżnują. Jaki skutek odniosą ich wysiłki i czy rzeczywiście rynek zacznie sprzyjać czarnym i białym pigmentom – okaże się w najbliższych latach.

Opracowano na podstawie:
K. Pianoforte, Black and white pigments market: carbon black and titanium dioxide pigments manufacturers share their latest offerings, Coatings World 2012.