a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiRynek TiO2 – raport instytutu Ceresana

Rynek TiO2 – raport instytutu Ceresana

Zajmujący się badaniami rynkowymi ośrodek Ceresana opublikował najnowszy raport dotyczący dwutlenku tytanu (TiO2). Zamieszczono w nim analizę obecnej sytuacji na rynku oraz prognozy na najbliższe lata, zgodnie z którymi produkcja tego związku gwałtownie wzrośnie i w roku 2019 będzie już wynosiła 7,5 mln ton.

TiO2

fot. Dgm007 (stockfreeimages.com)

Specjaliści instytutu Ceresana poddali analizie cały łańcuch tworzenia wartości, od surowców używanych do otrzymywania TiO2 poprzez uzyskiwane półprodukty (szlaka tytanowa) aż po zastosowania tego związku. Opisano także sytuację w poszczególnych rejonach świata. Podczas gdy surowców do produkcji dwutlenku tytanu dostarczają przede wszystkim Australia, Kanada i Południowa Afryka, głównymi jego konsumentami są kolejno obszar Azji i Pacyfiku (40% światowego zapotrzebowania), Ameryka Północna i Zachodnia Europa.

Surowce

Najważniejszym surowcem do produkcji TiO2 jest ilmenit – to z niego otrzymano 47% dwutlenku tytanu wyprodukowanego na całym świecie w 2011 roku. Zaobserwowano jednak, że popularność poszczególnych surowców różni się w zależności od obszaru geograficznego. Podczas gdy Azja i Pacyfik korzystają bezpośrednio z ilmenitu, Ameryka Północna i Europa Zachodnia zastępują go droższą, ale lepszą jakościowo szlaką tytanową (która powstaje poprzez hutnicze wzbogacanie ilmenitu).

Zastosowania

Najważniejszym obszarem wykorzystania dwutlenku tytanu jest przemysł farbiarski oraz produkcja papieru i plastików, gdzie stosowany jest jako biały pigment. 80% wyprodukowanego na świecie TiO2 znajduje zastosowanie właśnie w którejś z tych branży. Kolejne 8% to tusze drukarskie, włókna, guma, kosmetyki oraz żywność. Pozostałe 12% składa się na inne, mniej typowe zastosowania, takie jak uzyskiwanie tytanu technicznego, produkcja szkła i ceramiki szklanej, katalizatorów, półproduktów reakcji chemicznych oraz przewodników elektrycznych.

Prognozy

W latach 2010-2012 ze względu na szybki wzrost zapotrzebowania, za którym nie nadążyły dostawy, ceny surowców do produkcji TiO2 wzrosły o prawie 250%. Ponieważ jednak w najbliższym czasie dostawa surowców się zwiększy i napięta sytuacja popyt-podaż ulegnie rozładowaniu, zgodnie z przewidywaniami specjalistów instytutu Ceresana wkrótce ceny zaczną spadać i produkcja TiO2 będzie coraz bardziej opłacalna.

Źródło: Ceresana