a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSamonaprawiająca się powłoka na ogniwa słoneczne

Samonaprawiająca się powłoka na ogniwa słoneczne

Naukowcy z Indii zaproponowali nową samonaprawiającą się powłokę, powstałą z myślą o ogniwach słonecznych. Nowa technologia sprawdza się przede wszystkim w gorących i wilgotnych środowiskach, sprzyjających pękaniu i uszkodzeniom.

Fot. Vale_Photography / pixabay.com

Badacze z Indian Institute of Technology (IIT) opracowali formułę samonaprawiającej się powłoki polimerowej na ogniwa słoneczne, która wypełnia pęknięcia w ciągu zaledwie pięciu minut. Nowa technologia, będąca dziełem zespołu pod kierownictwem dra Sanjiba Banerjee, opisana została w artykule na łamach pisma „European Polymer Journal”.

Rozwiązanie dla gorących, wilgotnych środowisk

Jak podaje Mercom India – grupa konsultingowa z branży czystej energii – polimer otrzymał nazwę PSt0b-PTEVE i jest otrzymywany drogą polimeryzacji kationowej. Poprzez reakcję redoks polimer ma zdolność niezależnej naprawy pęknięć.

Pomysł na powłokę zrodził się w związku z coraz większą rolą energetyki słonecznej, która jako źródło energii odnawialnej pomaga w walce ze zmianami klimatu. Jak podaje „The Times of India”, nowa technologia zapobiega propagacji pęknięć i uszkodzeniom spowodowanym długotrwałą ekspozycją na gorące, wilgotne środowisko, w jakim często funkcjonują ogniwa słoneczne.

Zastosowanie w branży lotniczej

Zgodnie z zapewnieniami twórców nowej powłoki jej otrzymywanie nie jest kosztowne, a jej włączenie w proces produkcji ogniw słonecznych nie sprawi większych problemów. Indyjscy badacze mają nadzieję, że ich technologia znajdzie zastosowanie m.in. w branży lotniczej.

Źródło: coatingsworld.com