Naukowcy z Indii zaproponowali nową samonaprawiającą się powłokę, powstałą z myślą o ogniwach słonecznych. Nowa technologia sprawdza się przede wszystkim w gorących i wilgotnych środowiskach, sprzyjających pękaniu i uszkodzeniom.
Badacze z Indian Institute of Technology (IIT) opracowali formułę samonaprawiającej się powłoki polimerowej na ogniwa słoneczne, która wypełnia pęknięcia w ciągu zaledwie pięciu minut. Nowa technologia, będąca dziełem zespołu pod kierownictwem dra Sanjiba Banerjee, opisana została w artykule na łamach pisma „European Polymer Journal”.
Rozwiązanie dla gorących, wilgotnych środowisk
Jak podaje Mercom India – grupa konsultingowa z branży czystej energii – polimer otrzymał nazwę PSt0b-PTEVE i jest otrzymywany drogą polimeryzacji kationowej. Poprzez reakcję redoks polimer ma zdolność niezależnej naprawy pęknięć.
Pomysł na powłokę zrodził się w związku z coraz większą rolą energetyki słonecznej, która jako źródło energii odnawialnej pomaga w walce ze zmianami klimatu. Jak podaje „The Times of India”, nowa technologia zapobiega propagacji pęknięć i uszkodzeniom spowodowanym długotrwałą ekspozycją na gorące, wilgotne środowisko, w jakim często funkcjonują ogniwa słoneczne.
Zastosowanie w branży lotniczej
Zgodnie z zapewnieniami twórców nowej powłoki jej otrzymywanie nie jest kosztowne, a jej włączenie w proces produkcji ogniw słonecznych nie sprawi większych problemów. Indyjscy badacze mają nadzieję, że ich technologia znajdzie zastosowanie m.in. w branży lotniczej.
Źródło: coatingsworld.com