REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Rynek powłok ceramicznych – dobre prognozy

Zgodnie z przewidywaniami specjalistów rynek powłok ceramicznych może liczyć w najbliższym czasie na stabilny wzrost. Mimo ich wysokiej ceny powłoki ceramiczne stosuje się coraz częściej w elektronice i motoryzacji.

rynek powłok ceramicznych

Powłoki ceramiczne stosuje się dziś m.in. do pokrywania elementów narzędzi skrawających i wiertarek, uzyskując dużo dłuższy czas życia tych elementów. Fot. stocker (sxc.hu)

Światowego rynku powłok ceramicznych dotyczy jeden z najnowszych raportów firmy TechNavio, natomiast BCC Research wzięło pod lupę powłoki ceramiczne w Ameryce Północnej. Zgodnie z prognozami w latach 2013-2018 północnoamerykański rynek powłok ceramicznych będzie rósł w tempie 6,6% w skali roku (i w 2018 roku osiągnie wartość 1,7 mld $), natomiast światowy – w tempie 7,24% / rok.

Skąd ten wzrost? Bardzo trwałe i gładkie powłoki ceramiczne coraz częściej stosuje się w przemyśle i nowoczesnych technologiach. W wersji natryskiwanej plazmowo święcą triumfy w elektronice (są bowiem lekkie i bardzo wytrzymałe), ponadto są już powszechnie wykorzystywane do pokrywania ostrzy narzędzi skrawających, a także elementów silników samolotów. Również przemysł motoryzacyjny jest ostatnio z nimi za pan brat – powłoki ceramiczne na częściach samochodowych zapewniają wyższą odporność na zużycie, chronią przed korozją i zmniejszają tarcie. Zdaniem analityków to właśnie rynek samochodowy będzie przede wszystkim napędzał produkcję powłok ceramicznych w najbliższym czasie.

Tym, co ewentualnie wstrzymywać może rozwój tego rynku jest wysoki koszt produkcji. Ponieważ aplikacja powłok ceramicznych jest stosunkowo trudna, wymagają one sztabu specjalistów. Konieczna jest też regularna konserwacja powłoki oraz, w razie usterek, jej naprawa. To wszystko stanowi spore obciążenie dla portfela i w ciągu ostatnich kilku lat doprowadziło do upadku wiele małych firm zajmujących się tego typu powłokami.

Źródło: pcimag.com, ReportsnReports

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA