REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Rynek pigmentów – co słychać?

Instytut Ceresana już po raz czwarty wziął pod lupę światowy rynek pigmentów. Skupił się na aktualnej jego sytuacji – które rodzaje pigmentów osiągają najwyższą sprzedaż i jakie znajdują zastosowania.

rynek pigmentów

Fot. frankspandl / pixabay.com

Jak twierdzą analitycy Ceresany, światowa sprzedaż pigmentów osiąga obecnie 9,7 mln ton rocznie. W roku 2014 najważniejszym rynkiem zbytu była branża farb i lakierów – odpowiadało jej 45% całego zapotrzebowania na pigmenty. Na drugim miejscu znajdowały się tworzywa sztuczne, a dalej – materiały konstrukcyjne, tusze i papier.

Najbardziej pożądanym pigmentem pozostaje dwutlenek tytanu – jego udział to 59% całego zapotrzebowania na pigmenty. Korzysta z niego przede wszystkim przemysł farbiarski, który docenia jego niezwykłe możliwości, jeśli chodzi o krycie – już warstwa farby grubości kilku mikrometrów wystarczy, aby osiągnąć doskonałe krycie całej powierzchni. Poza tym używa się go też na wielką skalę przy produkcji papieru i tworzyw sztucznych.

Druga największa grupa wśród pigmentów to te na bazie tlenku żelaza, zaraz za nimi zaś plasuje się pigment carbon black. Tlenki żelaza to najczęściej stosowane barwne pigmenty nieorganiczne – w roku 2014 na całym świecie przetworzono ich 1,9 mln ton. Ich rosnąca popularność to zasługa tego, że są nietoksyczne, stabilne chemicznie, zróżnicowane jeśli chodzi o kolor (od żółtego i pomarańczowego poprzez czerwony aż po brązowy i czarny), a także charakteryzują się korzystnym stosunkiem cena / jakość.

Carbon black jest natomiast najczęściej stosowany do barwienia gumy, na przykład przy produkcji opon samochodowych. Gra jednak również ważną rolę w przemyśle farbiarskim – jest to najbardziej powszechny ze wszystkich czarnych pigmentów. Intensywność jego odcienia można stosunkowo łatwo regulować – im mniejsza cząsteczka, tym głębsza czerń.

Pozostałe pigmenty nieorganiczne i organiczne stanowią niewielką część rynku, w sumie około miliona ton. Pigmenty organiczne, jako droższą opcję, rzadko stosuje się na dużą skalę – najczęściej wykorzystywane są w przypadku tuszów, a dopiero w dalszej kolejności jako składnik farb i tworzyw sztucznych.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA